Hlavní obsah

Vědci vymýšlejí, jak pěstovat plodiny ve vesmíru. Prozatím sklízejí zeleninu v Antarktidě

Odborníci z německého střediska pro letectví a kosmonautiku (DLR) hledají způsob, jak kultivovat rostliny ve vesmíru. Vyvinuli proto metodu pěstování ovoce a zeleniny bez slunečního záření nebo půdy. K pěstovaní použili speciální technologický skleník na nejméně pohostinném kontinentu – Antarktidě, kde se venkovní teploty pohybovaly pod bodem mrazu.

Vědci vymýšlejí, jak pěstovat plodiny ve vesmíru. Prozatím sklízejí zeleninu v Antarktidě

V antarktickém skleníku na základně Neumayer III využili výzkumníci z DLR optimalizované osvětlení a uzavřený vodovodní systém, rovněž kontrolovali hladinu oxidu uhličitého, píše stanice Deutsche Welle.

Základna Neumayer III v Antarktidě

Foto: Profimedia.cz

Osmnáct okurek a 70 ředkviček

První sklizeň přinesla celkem 3,6 kilogramu čerstvé zeleniny, konkrétně šlo o 18 okurek a 70 ředkviček.

Projekt s názvem EDEN-ISS si klade za cíl produkovat pestrou škálu ovoce a zeleniny, což by v budoucnu mohlo sloužit jako potrava pro lidské mise na Měsíc či Mars.

Skleník projektu EDEN-ISS se nejprve nacházel v centru DLR v německých Brémách (na snímku z loňska).

Foto: Profimedia.cz

Vědci podle agentury Reuters aktuálně pracují na několika různých typech rostlin a doufají, že již od letošního května budou zvládat sklízet čtyři až pět kilogramů ovoce a zeleniny týdně.

Dle posledních informací z jejich webu (ze středy 9. května) budou tento měsíc konečně sklízet i rajčata. Na následující fotografii je vidět, jak část jejich úrody vypadala 4. května.

Remember the photo of the baby tomatoes? They have grown up and are turning red now. The harvest of the first tomatoes...

Zveřejnil(a) EDEN ISS dne 4. květen 2018

Obdobných projektů existuje více. Americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) vyvinul ve spolupráci s Arizonskou univerzitou prototyp skleníku pro mise nejen na Mars loni. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků