Hlavní obsah
Elektromotor poháněl letadlo SportStar EPOS celkově asi 30 minut. Foto: Evektor

V Kunovicích poprvé úspěšně vyzkoušeli letadlo s elektrickým pohonem

Prototyp lehkého sportovního letadla poháněného elektrickým motorem vzlétl poprvé ve čtvrtek z letiště v Kunovicích na Uherskohradišťsku. Za kniplem stroje SportStar EPOS seděl tovární pilot Radek Surý. O úspěšném letu Právo informoval marketingový manažer firmy Evektor Kunovice Petr Grebeníček.

Elektromotor poháněl letadlo SportStar EPOS celkově asi 30 minut. Foto: Evektor
V Kunovicích poprvé úspěšně vyzkoušeli letadlo s elektrickým pohonem

Po krátkém, asi desetiminutovém letu stroj úspěšně přistál a ihned poté následoval druhý let. Elektromotor letadlo poháněl celkově zhruba 30 minut.

„Jsem rád, že jsme mezi prvními na světě, kterým se podařilo myšlenku sportovního letadla na elektropohon realizovat na úrovni stroje směřujícího k sériové produkci. Vnímám blízkou paralelu s automobilovým průmyslem. I tam se elektromobilita pere o své místo na trhu, které jí právem patří, ale musí při tom překonávat řadu technických problémů. Jsem přesvědčen, že potenciál elektropohonu sportovních letadel je velmi široký,“ uvedl vedoucí projektu EPOS Martin Drštička.

Detail elektromotoru letadla SportStar EPOS

Foto: Evektor

„Filozofií společnosti Evektor je posouvání technických možností a nacházení nových řešení nejen v oblasti konstrukce letadel, ale i v dalších průmyslových odvětvích. Nyní nás čeká období zkoušení a zlepšování technických parametrů, abychom dosáhli svého cíle – plně použitelného sportovního letounu poháněného elektrickým motorem,“ uvedl výkonný ředitel společnosti Václav Zajíc.

SportStar EPOS se veřejnosti poprvé představí na výstavě letectví Aero Friedrichshafen v Německu.

Foto: Evektor

Letoun SportStar EPOS (Electric POwered Small Aircraft) je koncept dvoumístného sportovního letounu, který konstrukčně vychází z certifikovaného letounu SportStar RTC firmy Evektor.

Během následujících letových zkoušek bude prověřena funkce pohonné jednotky a její vliv na letové a provozní vlastnosti letounu. Firma chce vyvinout letadlo, které najde uplatnění jak u soukromých zákazníků, tak i v leteckých školách.

SportStar EPOS

Foto: Evektor

SportStar EPOS je dílem společnosti Evektor-Aerotechnik, která vyrábí moderní lehké sportovní a cvičné letouny. Zákazníky má ve více než 40 zemích.

Nový model se veřejnosti poprvé představí na největší evropské výstavě všeobecného letectví Aero Friedrichshafen v Německu od 24. do 27. dubna.

Projekt finančně podporuje také Technologická agentura ČR. Společnost Evektor byla založena v roce 1991. Její hlavní činností jsou vývojové a konstrukční aktivity pro evropský letecký a automobilový průmysl.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků