Hlavní obsah
Začíná podzimní rovnodennost. Foto: Profimedia.cz

V 15:31 nastává astronomický podzim

Podzimní rovnodennost letos nastává v úterý 22. září v 15:31 SELČ, kdy Slunce vstoupí na obloze do znamení Vah. Začne tím tedy tzv. astronomický podzim, který potrvá do zimního slunovratu, který začne 21. prosince. Dny se tak budou dále zkracovat.

Začíná podzimní rovnodennost. Foto: Profimedia.cz
V 15:31 nastává astronomický podzim

„Zjednodušeně řečeno, zatímco při rovnodennosti jsou den a noc stejně dlouhé a Slunce vychází přesně na východě a zapadá přesně na západě, do zimního slunovratu se den zkrátí o čtyři hodiny,“ řekl Novinkám Pavel Suchan z Astronomického ústavu Akademie věd ČR v Ondřejově.

Podzimní rovnodennost, přírodní zákony a umění

„Na naší ondřejovské observatoři, která je nejen hvězdárnou, ale také pěkně upraveným arboretem s řadou vzácných dřevin, byly v letech 1998 až 2001 v rámci projektu Kameny a hvězdy instalovány kamenné skulptury,“ popsal dále Suchan zajímavost, která se střídáním ročních období souvisí. Proč?

V úterý 22. září nastává pravé poledne ve 12:52:34 SELČ.

Jedna ze skulptur nese název Od slunovratu ke slunovratu (autor Zdenek Hůla – žula, 260 x 32 x 44 cm, 1998). Tato žulová skulptura počítá s účinkem pronikajícího slunečního světla v přirozeném ročním cyklu.

Skulptura Od slunovratu ke slunovratu u hvězdárny v Ondřejově.

Foto: Astronomický ústav AV ČR

Právě v době zimního i letního slunovratu a jarní i podzimní rovnodennosti tu lze spatřit průnik slunečního paprsku. Skulptura má totiž jeden vertikální řez a tři horizontální zářezy. V místech, kde se setkávají, pronikne sluneční paprsek otvory v křížení v pravé poledne v den, kdy nastává začátek dalšího ročního období.

Průnik světla skrze skulpturu při podzimní rovnodennosti.

Foto: Zdenek Hůla

„A proč jen tři horizontální zářezy, když roční období máme čtyři? Přece proto, že výška Slunce v pravé poledne je v době podzimní, ale i jarní rovnodennosti stejná,“ vysvětlil astronom.

Není poledne jako poledne

V případě jasného počasí je možné se do Ondřejova přijet podívat. V úterý 22. září, tedy v den letošní podzimní rovnodennosti, nastává pravé poledne ve 12:52:34 středoevropského letního času – toho, který aktuálně používáme. Samotný letní čas bude platit až do 25. října.

Jak je ale možné, že „pravé poledne nebude v poledne“? Podle Suchana hovorově používáme pojem „pravé poledne“ jako 12. hodinu, zkrátka poledne.

„Avšak není poledne jako poledne. Pravé poledne v astronomii znamená okamžik, kdy je Slunce přesně nad jihem. A to není v průběhu roku pořád stejné, protože Země obíhá kolem Slunce po elipse. Astronomové tak používají tzv. pravý sluneční čas, který běží nerovnoměrně. Kdežto jako občané používáme rovnoměrně plynoucí střední sluneční čas – a ten má poledne vždy ve 12 hodin. Samozřejmě by to nyní mělo být správně v 11:52, ale právě používáme letní čas, proto až ve 12:52,“ ozřejmil.

Světlo z průniku žulovou skulpturou v pravé poledne 22. září na hvězdárně Astronomického ústavu AV ČR v Ondřejově

Foto: Pavel Suchan

Zároveň upozornil, že lidé si navíc onen čas pravého poledne pletou s okamžikem podzimní rovnodennosti. „Jsou to dvě rozdílné události: průnik světla v pravé poledne a pak v 15:31 začátek astronomického podzimu, tedy okamžik podzimní rovnodennosti,“ zdůraznil.

Kamenná skulptura se nachází v historické části původní hvězdárny u Muzea Vojtěcha Šafaříka v prostoru veřejnosti volně přístupném. „Přijít se podívat může opravdu každý,“ láká Suchan.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků