Hlavní obsah

U Havaje našli největší mořskou houbu na světě

Američtí vědci našli u Havajských ostrovů největší mořskou houbu, jaká kdy byla podle nich objevena. Houba velikosti dodávky žije v hloubce dva kilometry pod mořskou hladinou. Podle agentury AP vědci o objevu informovali tento týden v časopise Marine Biodiversity.

U Havaje našli největší mořskou houbu na světě

„Tady je živočich, jaký pravděpodobně nikdy předtím nebyl nalezen,“ představil objev jeden z šéfů vědeckého týmu biolog Christopher Kelley. „Je to určitě největší houba, o jaké jsem kdy slyšel,“ komentoval nález emeritní profesor Paul Dayton, který studuje velké houby v Antarktidě.

Modravou houbu dlouhou 3,5 metru, vysokou dva metry a širokou 1,5 metru našli vědci asi před rokem v chráněné oblasti u Severozápadních havajských ostrovů, která je největší chráněnou rezervací Spojených států. S rozlohou asi 360 000 km čtverečních patří i k největším chráněným oblastem na světě.

Houba byla objevena v hloubce dvou kilometrů

Foto: Uncredited, ČTK/AP

Vědci doufají, že hluboké vody tohoto regionu jim v budoucnu odhalí ještě další záhady.

„Největší část naší planety leží v hlubokých vodách, z nichž valná většina nebyla nikdy prozkoumána,“ uvedl další člen týmu Daniel Wagner. A dodal, že z nálezu tak obrovské a zřejmě i velmi staré houby se můžeme hodně dozvědět o životě v mořských hlubinách.

Detail povechu objevené houby

Foto: Uncredited, ČTK/AP

Mořské houby dosahují obvykle velikosti několika centimetrů či desítek centimetrů. Často vytváří rozsáhlé koberce na mořském dně, zejména v hloubkách několika desítek až stovek metrů na okrajích šelfů. Významně se podílejí na samočisticí schopnosti vod, neboť se živí tak, že filtrují drobné organismy.

Stáří některých velkých hub nalezených v mělčích vodách vědci odhadují až na 2300 let.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků