Hlavní obsah
Raketoplán Endeavour na startovací rampě Foto: Molly Riley, Reuters

Start raketoplánu mohli vidět i Češi, kdyby nebyl zrušen

Na páteční večer plánovaný start amerického raketoplánu Endeavour s Krtečkem na palubě si lidé budou muset ještě počkat. Očekávalo se, že pokud by bylo bezmračné nebe - na vlastní oči by jej šlo sledovat i z území České republiky. Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) ale start kvůli technickým problémům zrušil.

Raketoplán Endeavour na startovací rampě Foto: Molly Riley, Reuters
Start raketoplánu mohli vidět i Češi, kdyby nebyl zrušen

Jeho poslední mise se tak uskuteční zřejmě nejméně o 48 hodin později, uvedla stanice ČNN. Jak dlouhé zpoždění bude, ale zatím není jasné. Na páteční start se mimo jiné chystal prezident Barack Obama.

Podle prognóz měl být viditelný dokonce „dvakrát“ - vlastní raketoplán a vedle ještě setrvačností po stejné dráze letící hlavní palivová nádrž.

Oba objekty měly být díky postavení vysoko nad Zemí stále osvíceny slunečním světlem, zatímco pozorovatelé by už měli noc. Endeavour a palivová nádrž by tak na obloze po tři minuty zářily jako blízká dvojice jasných hvězd. Jasnější Endeavour žlutobíle, palivová nádrž díky svému okrově oranžovému nátěru by byla ozanžovější.

Start z odpalovací rampy na floridském Mysu Canaveral byl plánován na 21,47. Startovací okno je velice krátké, otevírá se o pět minut dříve a trvá jen deset minut. Asi po osmi a půl minutě se palivová nádrž oddělí, ale vlivem setrvačnosti ještě dlouho poletí po stejné dráze jako raketoplán.

Krtek bude doprovázet amerického astronauta Andrewa Feustela na misi STS 134.

Foto: Jan Handrejch, Právo

Nad střední Evropou se měl objevit asi devět minut po desáté hodině večer 25 stupňů nad západním horizontem a přeletí noční oblohou, aby zmizel v úhlu asi 18 stupňů na jihu. Raketoplán bude možné pozorovat i během pozorovat ještě několikrát (podrobnosti na http://spaceflight.nasa.gov/realdata/sightings/)

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků