Hlavní obsah
Na brněnské Masarykově univerzitě studuje přes 5300 Slováků. Foto: Masarykova univerzita

Slováci hledají v Brně kvalitnější školy než doma. Necítí se jako cizinci

Podle počtu Slováků na brněnských VŠ to skutečně nevypadá, že od rozdělení Československa uplyne 1. ledna již 25 let. V Brně se jich vzdělávají tisíce, mnozí tam pak zůstanou. Jako hlavní důvody uvádějí vyšší kvalitu univerzit, dobrou dostupnost ze Slovenska i blízkost mezi oběma národy. I proto se obvykle necítí jako cizinci. Největší zájem mají o studium informatických oborů.

Na brněnské Masarykově univerzitě studuje přes 5300 Slováků. Foto: Masarykova univerzita
Slováci hledají v Brně kvalitnější školy než doma. Necítí se jako cizinci

„První rok jsem studovala současně univerzitu na Slovensku a Masarykovu univerzitu (MU). V Brně je rozhodně lepší přístup učitelů i samotné studium, které není jen o teorii, jako to bylo na slovenské univerzitě,” uvedla studentka Fakulty sociálních studií MU Lenka Haniková.

Největší zastoupení slovenských studentů ze všech brněnských univerzit má právě MU, kde studuje více než 5300 Slováků. Je to zhruba 17 procent ze všech studentů univerzity.

„Největší zájem mají slovenští studenti o fakultu informatiky, kde představují polovinu studentů,” řekla mluvčí MU Tereza Fojtová.

Testy i seminární práce mohou psát ve svém jazyce.

Slovenští studenti se v Brně cítí dobře. „Nepřipadám si tady jako cizinka. Už jen proto, že tu mám plno známých z Prešova, kde jsem se narodila. Nikdy se nestalo, že by mi někdo naznačil, že sem nepatřím,” dodala Haniková.

Problém v podstatě jen odlišná měna

Podle studenta Fakulty strojního inženýrství Vysokého učení technického (VUT) Jána Husára jsou Slovensko a Česko blízké národy, což cítí i ve škole. S českými studenty si dobře rozumí. Problém vidí v odlišné měně.

„Studium se pro nás stává kvůli posilování koruny dražším,” poznamenal. Na brněnské technice studuje 3300 Slováků z 20 tisíc studentů. I tam mají Slováci největší zájem o studium informatiky.

Podle slovenských studentů jim univerzity vycházejí vstříc. Testy i seminární práce mohou psát ve svém jazyce. Přístup vyučujících je podle studenta strojírenství individuální.

„Mám zkušenost s jedním učitelem, na kterém bylo poznat, že mu slovenští studenti vadí, zbytek učitelů ale žádné problémy nemá," dodal Husár.

I slovenští pedagogové

Podle studentky Provozně ekonomické fakulty (PEF) Mendelovy univerzity Kataríny Dlhé učitelé slovenské studenty neberou jako cizince a nedělají rozdíly. Mendelovu univerzitu navštěvuje deset procent slovenských studentů z celkových 9000. Nejvíce jich studuje na PEF, jejíž součástí je také obor informatika.

„Na fakultě je dost slovenských učitelů, ale na češtinu už jsem si zvykla,” dodala Dlhá.

Podle výzkumu studentů z Ekonomicko-správní fakulty MU má město i kraj ze slovenských studentů ekonomický profit. V roce 2015 studovalo na MU 5500 Slováků, přičemž roční přínos pro město výzkum vyčíslil na 118 miliónů korun.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků