Hlavní obsah

Praha 1 dostala jako první město ČR „Kraslici z lásky“

V parku za Staroměstskou radnicí došlo 11. dubna ke slavnostnímu odhalení obří „Kraslice z lásky“, kterou Městské části Praha 1 věnovaly Chorvatské turistické sdružení a Turistické sdružení Koprivnicko-križevacké župy za podpory Ministerstva turistického ruchu Chorvatské republiky.

Praha 1 dostala jako první město ČR „Kraslici z lásky“

Za českou stranu kraslici převzal starosta MČ Praha 1 Oldřich Lomecký a 1. zástupce starosty MČ Praha 1 Daniel Hodek. Chorvatsko zastupovali velvyslanec Frane Krnić, hejtman (župan) Koprivnicko-križevacké župy Darko Koren a zástupci Chorvatského turistického sdružení.

„Dnešní doba je dobou symbolů a mediálních zkratek. Obří kraslice je velmi vkusným vyjádřením lidské pospolitosti, přátelství mezi národy a městy a koneckonců i radosti z příchodu jara, které pociťujeme všichni stejně intenzivně.“ řekl starosta Lomecký.

Projekt tvorby obřích „Kraslic z lásky“ vznikl před třemi lety z podnětu Turistického sdružení Koprivnicko-križevacké župy. Kraslice putují po světě jako symbol přátelství, lásky a veselí Velikonoc a zdobí náměstí, parky i galerie. Jsou zhotovovány z polyesteru a jsou vysoké 2,05 metru a široké 1,5 metru. Jejich hmotnost je zhruba 35 kilogramů.

Dosud existuje dvacet obřích kraslic, které v minulých letech ozdobily náměstí chorvatských měst a náměstí a galerie v New Yorku, Bilbau, Pamploně, Budapešti, Římě, Miláně, Barceloně, Bratislavě a v dalších metropolích.

Kraslice darovaná Praze 1, která dorazila ze 750 kilometrů vzdáleného městečka Kloštar Podravski, bude na Staroměstském náměstí umístěna do 1. května jako součást Velikonoc 2011, akce pořádané Nadací Pražské děti. Autory kraslice jsou malíři Darko Domitrović, Mirko Horvat, Ivan Kančal a Ivan Rođak.

Kromě Prahy 1 se letos malované kraslice objeví ve slovinském městě Ptuj, v Bruselu, Grazu, Salzburgu, Římě, Záhřebu a v jihomaďarském městě Pécs.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků