Hlavní obsah

Počet požárů se v brazilském amazonském pralese zdvojnásobil. V květnu jich bylo 2287

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Brasília

Počet požárů v brazilském amazonském pralese se v květnu meziročně zdvojnásobil. Brazilský Národní ústav pro výzkum vesmíru (INPE) díky záznamům ze satelitu zachytil 2287 požárů, což byl nejvyšší květnový údaj za posledních 18 let, informovala tento týden agentura AFP. Podle ekologů se nejedná o nahodilý výkyv, ale o dlouhodobý trend, na kterém má podíl i vláda.

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační fotografie: požár v Amazonii.

Článek

Ničivější byl podle statistik jen květen v roce 2004, kdy vypuklo přes 3000 požárů. Vysoký počet požárů ale zaznamenaly i další oblasti Brazílie. V savanách a lesích oblasti Cerrado vzniklo bezmála 3600 požárů, nejvíce od roku 1998.

Nedostatek srážek i úmyslné založení

Květen obvykle nepatří k měsícům, kdy hoří v Amazonii nejvíce požárů. Nejvíce jich je obvykle v srpnu či září, kdy vrcholí období sucha.

Podle agentury EFE mohl ke vzniku požárů letos v květnu přispět nedostatek srážek.

Podle odborníků je většina požárů založena úmyslně, např. zemědělci, kteří takto chtějí získat novou zemědělskou půdu.

Ekologové míní, že za nárůst počtu požárů může i politika vlády prezidenta Jaira Bolsonara. „Jedná se o ekologickou katastrofu, která nemá obdoby a která se může dále zhoršit, pokud Kongres schválí vládní opatření, jež dále oslabí ochranu životního prostředí,“ uvedl ředitel brazilské pobočky Světového fondu na ochranu přírody (WWF) Mauricio Voivodic.

Ničení amazonského pralesa v Brazílii prudce zrychlilo

Věda a školy

Ekologové vládě vytýkají, že chce umožnit větší ekonomické aktivity v oblasti pralesů, což vede k jejich mýcení. Bolsonaro označil kritiky za lháře, jejichž cílem je poškodit Brazílii.

Lesní požáry v Česku

Za připomenutí stojí i zpráva, že se lesní požáry mohou stát výrazným problémem rovněž české krajiny – se změnou klimatu jich bude přibývat.

Lesních požárů bude v Česku přibývat, varuje odborník z Mendelovy univerzity

Věda a školy

„Narůstat bude nejen riziko vzniku požáru, ale také pravděpodobnost rozhoření na větší ploše,“ upozornil v květnu Petr Čermák z Lesnické a dřevařské fakulty Mendelovy univerzity v Brně, podle kterého by s tím vlastníci lesů měli počítat a do budoucna realizovat některá preventivní opatření známá např. ze Středomoří.

Reklama

Výběr článků

Načítám