Hlavní obsah
Galaxie pod Galaxií. Jedná se o mozaiku složenou ze dvou setů fotografií. Foto: Roman Ponča

Na snímku českého fotografa se vyjímají dvě galaxie pod sebou

Dvě galaxie na jednom snímku, ta naše a galaxie M31 v souhvězdí Andromedy, které jsou od sebe vzdáleny 2,4 milionu světelných let. Přesně to je na působivém snímku Romana Ponči, kterému dominuje oblouk naší Mléčné dráhy. Fotografie byla pořízena 9. listopadu v Šeříně nad Špindlerovým Mlýnem. Jde o vítězný snímek soutěže Česká astrofotografie měsíce za prosinec a nese název „Galaxie pod Galaxií“.

Galaxie pod Galaxií. Jedná se o mozaiku složenou ze dvou setů fotografií. Foto: Roman Ponča
Na snímku českého fotografa se vyjímají dvě galaxie pod sebou

Druhou galaxií na obrázku složeném ze dvou fotografií je jeden z mála objektů nacházejících se mimo náš hvězdný ostrov, který je viditelný pouhým okem. Galaxie v Andromedě je na snímku níže označena kroužkem.

„Tato galaxie má několik vědeckých názvů, například M31 nebo NGC 224. Také ji říkáme galaxie v Andromedě nebo někdy poněkud nesprávně Velká mlhovina v Andromedě. Tato galaxie je opravdu velká. Odhaduje se, že se v ní nachází bilion hvězd, což je asi dvakrát tolik, co má naše vlastní,“ přiblížil Pavel Suchan z České astronomické společnosti.

V kroužku je ona galaxie v Andromedě.

Foto: Roman Ponča

Co se týká hmotností, naše galaxie Mléčná dráha je asi o 20 procent lehčí. Hmotnost galaxie v Andromedě se odhaduje na 7,1x1011 hmotnosti Slunce. Přesto jde na fotce kvůli obrovské vzdálenosti jen o malou, byť dobře viditelnou čárečku.

Galaxie se k sobě přibližují

Obě galaxie jsou od sebe nyní vzdáleny 2,4 milionu světelných let, a i když se celkově vesmír rozpíná, tyto dva útvary se díky pohybu v takzvané Místní skupině galaxií k sobě přibližují. Odhaduje se, že se v průběhu času několikrát protnou a za 4,5 miliardy let se nakonec spojí do jedné obří eliptické galaxie.

„Pomineme-li popředí Krkonoš a několik stop letadel a trochu oblačnosti, jsou tyto dvě galaxie opravdu vše, co na snímku nalezneme. A to i přesto, že zde vidíme například dvojitou otevřenou hvězdokupu Chí a H v souhvězdí Persea, tedy NGC 869 a NGC 884. Nebo mladou namodralou otevřenou hvězdokupu Plejády neboli M45, známou též jako Kuřátka. Nad hvězdným mostem galaktického ramene vidíme vodíkovou mlhovinu NGC 7000 nazvanou Severní Amerika. Všechny jsou totiž součástí naší Galaxie, stejně jako zmíněný hvězdný most, který představuje průmět několika spirálních galaktických ramen,“ popsal Suchan.

Ale přece jen ještě jeden vzdálený objekt na snímku nalezneme. Na fotce je ještě mnohem menší než galaxie M31, vypadá pouze jako mírně rozmazaná hvězdička. A je menší i ve skutečnosti, dokonce i než naše Galaxie. Hvězdný ostrov zvaný galaxie v Trojúhelníku a označený M33 obsahuje přibližně 40 miliard hvězd a je od nás vzdálen 2,9 milionu světelných let.

„Mohli bychom obrázek popisovat ještě dlouho, nedostali jsme se totiž například ani k nejjasnějším hvězdám, ale to by nám nestačilo ani několik zpráv,“ uzavřel s malou nadsázkou Suchan, který je i mluvčím Astronomického ústavu Akademie věd.

O měsíc dříve uspěl v soutěži fotografování kosmu snímek záhadné mlhoviny, které se přezdívá „Temný žralok“.

Může se hodit:
Termíny jarních prázdnin v roce 2020 ve všech regionech ČR: Jarní prázdniny 2020
Šest prodloužených víkendů: Jak vychází svátky v roce 2020
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků