Hlavní obsah
Fakulta informatiky Foto: Masarykova univerzita

Masarykova univerzita chystá studijní program zaměřený na kyberbezpečnost

S plánem na otevření v roce 2021 připravuje Fakulta informatiky Masarykovy univerzity (MUNI) v Brně nový profesní studijní program Kyberbezpečnost. Bakalářské studium úzce propojující informatiku s dalšími obory a praxí může být podle školy zajímavé nejen pro absolventy středních škol, ale i pro zaměstnané uchazeče. Fakulta tím chce reagovat na nedostatek vysoce kvalifikovaných odborníků v kyberbezpečnosti.

Fakulta informatiky Foto: Masarykova univerzita
Masarykova univerzita chystá studijní program zaměřený na kyberbezpečnost

„V Evropě je poptávka po stovkách tisíc lidí schopných zastávat pracovní místa v oblasti kyberbezpečnosti. Celosvětově se mluví až o 1,8 milionu volných pracovních míst. Kvalitní vzdělávání v oblasti kyberbezpečnosti je proto zásadní. My jej navíc budujeme jako multidisciplinární program bezprostředně propojený s praxí,“ uvedl garant nového programu na Fakultě informatiky MUNI Tomáš Pitner.

Nový studijní program je součástí bezpečnostních studií a přesahuje tak i do dalších oborů – výuka na fakultě informatiky se propojí s dalšími dvěma fakultami.

Kromě nejnovějších poznatků v oblasti kyberbezpečnosti, které získají na „domácí půdě“, absolvují studenti také tři předměty na katedře bezpečnostních studií Fakulty sociálních studií MUNI. Věnovat se budou i právním aspektům kyberbezpečnosti, na fakultě právnické navštíví dva specializované předměty.

Cílená odborná stáž ve firmě

„Absolventi tříletého bakalářského programu mohou bezprostředně nastoupit do praxe, kde najdou široké uplatnění zejména na pozicích, jako jsou správci systému, provozovatelé bezpečnostního operačního střediska, ve správě kyberbezpečnosti nebo též softwaroví inženýři bezpečnostních aplikací a podnikových systémů, ale i školící pracovníci či asistenti manažerů kyberbezpečnosti,“ vyjmenovala tisková mluvčí brněnské univerzity Tereza Fojtová.

Součástí studií je proto cílená odborná stáž ve firmě nebo ve státní, veřejné či vzdělávací organizaci.

„Vznik programu je přirozenou reakcí na silnou společenskou poptávku a výraz spoluodpovědnosti fakulty i ve vztahu k potřebám kyberbezpečnosti státu,“ dodal děkan fakulty informatiky Jiří Zlatuška.

„V tomto směru je náš program unikátní, odrážející bohaté zkušenosti odborníků soukromého i veřejného sektoru,“ upřesnil a jako příklad zmínil Dušana Navrátila, který řídil Národní bezpečnostní úřad a později Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost a nyní bude působit na Fakultě informatiky MUNI.

Může se hodit:
Termíny jarních prázdnin v roce 2020 ve všech regionech ČR: Jarní prázdniny 2020
Šest prodloužených víkendů: Jak vychází svátky v roce 2020
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků