Hlavní obsah

Lesní školky mají nadále potíže se stravováním, hygiena požaduje vodovod nebo studnu

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Praha

Lesní mateřské školy mají i po úpravě vyhlášky ke stravování problémy se zajištěním jídla pro děti podle požadavků hygieniků. Schválení výdejny jídla v přírodě podmiňují hygienické stanice tím, že na místo musí vést vodovodní přípojka či tam musí být studna. Uvedla to zástupkyně Asociace lesních mateřských škol (LMŠ) Magda Kvítková.

Foto: Asociace lesních MŠ

Ilustrační snímek

Článek

Podle Kvítkové jsou požadavky hygieniků absurdní, protože pro provoz lesních školek stačí pitná voda donesená v barelech. Asociace žádala o stanovisko ministerstvo zdravotnictví, to ale zatím podle ní žádné nevydalo.

Jídlo i pomocí pojízdných výdejen

Lesní mateřské školy mohou od začátku září zajišťovat jídlo pro děti i pomocí pojízdných výdejen. Umožnila to loňská novela školského zákona a letošní úprava vyhlášky o školním stravování.

Lesní školky mohou od září zajišťovat jídlo pomocí pojízdných výdejen

Věda a školy

O nutnosti řešit tuto problematiku jednala asociace se státními orgány několik let. Podle aktuálních předpisů musí výdejna jídla, která pokrmy nepřipravuje, splňovat hygienické požadavky pro pojízdnou prodejnu.

Podle Kvítkové ale ve vyhlášce chybí odkaz na právní předpisy, které by provozu daly jasná pravidla.

„V praxi tak hygienické stanice požadují pro schválení výdejny v lese zavedení přípojky na vodovodní řád nebo studnu, což školky nedokážou zařídit,” poznamenala.

Vyhláška nás nikam neposunula.
Magda Kvítková, Asociace LMŠ

Podle ní je takový požadavek nesmysl i proto, že lesní školky už při svém zápisu do rejstříku musí doložit, že budou mít dost vody pro účely pití. „Školky tudíž mají potvrzení (od hygieniků), že mají dost pitné vody, kterou mohou děti pít, ale třeba jablíčko už si v ní umýt nemohou,” řekla.

Jako mobilní prodejny občerstvení u rybníků

Hygienici podle ní argumentují nařízeními Evropského parlamentu, která ale podle Asociace LMŠ počítají i s dovozem pitné vody v barelech. Jako příklad, že se tento způsob zajištění pitné vody může používat i u výdejen jídla, zmínila Kvítková mobilní prodejny občerstvení např. u rybníků.

„Tam běžně přijede člověk s pojízdnou prodejnou, do které si předtím z vodovodu načerpal do velkého zásobníku pitnou vodu,” uvedla. Lesní školky by podle ní rády provozovaly výdejny stejným způsobem.

Školka od tří let zvyšuje podle nové studie šanci na lepší vzdělání i zaměstnání

Věda a školy

Problém se podle ní týká krajů po celé republice a dotknul se všech lesních školek, které chtěly výdejnu od začátku školního roku zřídit. „Jde asi o desítky zařízení, které hygienici vyzvali stáhnout žádosti o povolení výdejen, čemuž školky vyhověly,” sdělila.

Stravování v lesních školkách se tak dál jako před novelou zajišťuje zejména svačinami od rodičů z domova. „Vyhláška nás nikam neposunula,” shrnula Kvítková.

Ministerstvo podle ní sice tento týden zrušilo zamítavé stanovisko k výdejně jedné lesní školky v Olomouckém kraji a vrátilo hygienikům věc k projednání. „K tomu, zda výdejna musí mít vodovodní kohoutek, či ne, se ovšem úřad nevyjádřil,” dodala.

Počet dětí v MŠ loni meziročně klesl nejvíce za 15 let, školek ale přibylo

Věda a školy

V ČR je podle webu Asociace LMŠ asi 200 lesních školek.

Reklama

Související články

Výběr článků

Načítám