Hlavní obsah

Lesní školky mohou od září zajišťovat jídlo pomocí pojízdných výdejen

20. 7. 2021, 16:45 – Praha

Lesní mateřské školy budou moct zajišťovat stravování dětí kupříkladu pomocí pojízdných výdejen jídla. Vyplývá to z novely vyhlášky o školním stravování, kterou připravilo ministerstvo školství. V reakci na růst cen v posledních letech se nově upraví i finanční limity na nákup potravin. Novela bude účinná od 1. září.

Foto: Asociace lesních MŠ

Ilustrační snímek

Článek

Lesní školky nemají zděné budovy, takže dosavadní pravidlo pro zajištění alespoň tří jídel denně jako v běžných školkách se u nich ukázalo být problematickým. Pokud chtěly být ve školském rejstříku, musely si nechat jídlo dovážet.

Podle Asociace lesních mateřských škol ale řada z nich nenašla ve svém okolí vhodného dodavatele jídla. Asociace proto v uplynulých letech usilovala o změny v legislativě, které by lesním školkám umožnily dávat dětem jídlo z domova od rodičů.

Doučovací kempy zdarma hledají další děti

Domácí

Novela školského zákona zavedla loni jako nový typ zařízení školního stravování výdejnu lesní mateřské školy. Úprava vyhlášky o stravování na to navázala. Podle ní v případě, že bude výdejna lesní školky poskytovat pokrmy bez vlastní přípravy, bude muset splňovat hygienické požadavky pro pojízdnou prodejnu. Když bude jídla i připravovat, bude se muset řídit přísnějšími pravidly.

Navýšení finančních limitů na nákup potravin

Od září se podle novely kromě toho navýší finanční limity na nákup potravin, které platí od ledna 2012. Podle Českého statistického úřadu se od té doby do loňska zvedla cena potravin o pětinu. Dosavadní limity cen pro školní stravování tomu podle ministerstva neodpovídaly.

MŠMT připustilo, že změna může mít dopad na děti z chudších rodin, pro které bude hrazení školních obědů složitější.

Ministerstvo školství spustí v září projekt obědů zdarma ve školkách. Zatím jen ve dvou krajích

Věda a školy

„Tento dopad na sociálně slabé žáky však vyrovnávají a řeší programy ministerstva školství a ministerstva práce a sociálních věcí, např. projekt Obědy do škol, včetně navýšení přídavků na dítě v roce 2018,” uvedl.

Spotřební koš a pamlsková vyhláška

Ministerstvo původně navrhovalo také to, aby si jídelny napříště již nemohly vybírat, zda se při poskytování snídaně či svačin budou řídit tzv. spotřebním košem, či pamlskovou vyhláškou. U těchto jídel se podle něj měly řídit vždy pamlskovou vyhláškou. Úřad argumentoval tím, že příprava svačin podle spotřebního koše je pro jídelny obtížná. Nakonec od toho ale ustoupil.

Do škol se vrátí šunka, tabu zůstanou chipsy

Domácí

Proti změně se vyslovily Českomoravská konfederace odborných svazů, Svaz měst a obcí nebo Sdružení místních samospráv. Upozornily na obavy, že podmínky pamlskové vyhlášky jsou přísnější než spotřební koš.

Pamlsková vyhláška již dříve zakázala prodej nezdravých potravin a nápojů ve školních bufetech a automatech. Spotřební koš určuje množství spotřeby vybraných druhů potravin za měsíc.

Na zvýšení kapacity základních škol má jít do roku 2028 takřka sedm miliard

Věda a školy

Reklama

Související články

Výběr článků