Hlavní obsah
 

Kamera z ISS pořídila působivé záběry nad zemským povrchem. Zachytila start vesmírné lodi

Evropská kosmická agentura (ESA) zveřejnila záběry od Mezinárodní vesmírné stanice (ISS). Na časosběrném záznamu je vidět i start nosné rakety Sojuz FG z 16. listopadu, která vynesla nákladní loď Progress MS-10 se zásobami a materiálem směrem k ISS. Sekvence ukazuje i zajímavý pohled na Zemi a částečně i okolní vesmír. Pokud budeme pozorně sledovat, v pravé části videa si kosmické lodi nelze nevšimnout.

 
Kamera z ISS pořídila působivé záběry nad zemským povrchem. Zachytila start vesmírné lodi

„Ruská loď nesená raketou letěla po startu rychlostí 28 800 km/h, musela dosáhnout výšky 400 kilometrů. To je úroveň vesmírné stanice, která potřebuje pravidelně ze Země doplňovat zásoby pro posádku,“ vysvětlila ESA ve svém prohlášení.

Nosná raketa Sojuz s nákladní lodí Progress na kazašském kosmodromu Bajkonur

Foto: RKK Eněrgija/NASA

Vesmírný kamion Progress tam dopravil přesně 2564 kilogramů nákladu – včetně vody, potravin, ale i kyslíku, paliva, náhradních dílů a různých věcí pro další vědecké experimenty na orbitálním komplexu.

Oddělení lodě od nosné rakety

Jak upozorňuje agentura Reuters, při bedlivém zkoumání videa je možné spatřit fázi prvního oddělení takzvaného pomocného vzletového stupně (jeden z motorů) a nakonec i úspěšné oddělení plavidla od nosné rakety Sojuz. Přímo to se stalo v pátek 16. listopadu, kdy tedy poprvé od říjnového incidentu vynesla ruská raketa typu Sojuz nějaký aparát k ISS. [celá zpráva]

U ISS již samostatný Progress zakotvil v neděli 18. listopadu, připojil se k servisnímu modulu Zvezda v ruské sekci stanice.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků