Hlavní obsah
 

K vesmírné stanici přiletěla Labuť, posádce dovezla nové přístroje, jídlo a červy

Nákladní loď Cygnus (Labuť) přepravující zásoby potravin, výzkumný materiál či hardware dorazila v pondělí na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS). U orbitálního komplexu zakotvila v 10:38 SEČ, informovala agentura Reuters.

 
K vesmírné stanici přiletěla Labuť, posádce dovezla nové přístroje, jídlo a červy

Kosmickou loď Cygnus soukromé společnosti Northrop Grumman vynesla do vesmíru dvoustupňová raketa Antares v sobotu z kosmodromu Wallops v americké Virginii.

Součástí nákladu vážícího čtyři tuny jsou podle vesmírného úřadu NASA různé přístroje včetně radiačních detektorů a nových součástí počítačového systému. Dále nový systém určený pro recyklaci moči astronautů na pitnou vodu nebo zásilka 120 tisíc hlístů, konkrétně háďátek obecných, na nichž budou vědci zkoumat úbytek svalové hmoty ve stavu beztíže.

Tito asi jeden milimetr dlouzí laboratorní červi na oběžnou dráhu putovali právě proto, že stejně jako lidé mají svaly.

Jméno na počest afroamerické matematičky

Loď Cygnus je tentokrát pojmenovaná S.S. Katherine Johnson, a to na počest černošské matematičky, která se významně podílela na vesmírném programu NASA. Johnsonová zemřela loni ve věku 101 let a její osud inspiroval filmaře k natočení snímku Skrytá čísla (2016).

„Paní Johnsonovou jsme vybrali díky jejím ručním výpočtům, které pomohly dostat první Američany do kosmu, a také proto, s jakým úspěchem dokázala jako černošská žena ‚prorážet jeden skleněný strop za druhým',” prohlásil doslova viceprezident firmy Northrop Grumman Frank DeMauro.

Zásoby obyvatelé ISS tento týden doplnili i díky ruské nákladní lodi Progress MS-16, která u stanice zakotvila ve středu. Dovezla naléhavě potřebný kyslík, který ze stanice uniká netěsností, ale také palivo, pitnou vodu, jídlo a oblečení.

Další zásoby čerstvých potravin včetně rajčat, oříšků, parmezánu, uzeného lososa či karamel přivezla astronautům nyní Cygnus.

Posádku ISS, která obíhá ve výšce zhruba 400 kilometrů nad Zemí, nyní tvoří dva Rusové, čtyři Američané a jeden Japonec.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků