Hlavní obsah
Nahoře stojí replika druhu Kamuysaurus japonicus, na zemi leží skutečná téměř kompletní zkamenělá kostra. Snímek je z výstavy v japonském Tokiu. Foto: Profimedia.cz

Japonští vědci našli zachovalou kostru ještěřího boha

Japonským vědcům se podařilo identifikovat nový druh dinosaura, a to díky objevu téměř kompletní osm metrů dlouhé kostry. Jedná se o největší dinosauří fosilii, kterou kdy paleontologové na japonském souostroví nalezli. Informovala o tom Hokkaido University v Sapporu, jejíž výzkumný tým dal druhu jméno Kamuysaurus japonicus – „japonský ještěří bůh“.

Nahoře stojí replika druhu Kamuysaurus japonicus, na zemi leží skutečná téměř kompletní zkamenělá kostra. Snímek je z výstavy v japonském Tokiu. Foto: Profimedia.cz
Japonští vědci našli zachovalou kostru ještěřího boha

„Nález takto dobře zachovalé kostry dinosaura ve východní Asii je vzácností,“ citovala agentura AFP vedoucího paleontologického týmu Jošicugua Kobajašiho.

Před určením nového druhu odborníci analyzovali stovky kostí pocházejících z tvorů žijících až před 72 miliony lety. Došli k závěru, že kostra patří plazu z čeledi hadrosauridů.

Tito býložravci z pozdní křídy jsou pro svůj charakteristický tvar lebky přezdíváni kachnozobí.

Mohl vážit i více než pět tun

Část ocasu dinosaura byla nalezena v roce 2013, zbytek kostry vědci odhalili postupně během dalších vykopávek. Objevený kamuysaurus byl dospělý, v čase úmrtí mu bylo více než devět let. Jeho hmotnost je odhadována mezi čtyřmi až více než pěti tunami, přičemž vědci nevědí, zda se pohyboval po dvou nebo po čtyřech končetinách.

Od ostatních zástupců hadrosauridů se lišil drobnými rozdíly ve tvaru lebky a páteře. Hlavu mu pravděpodobně zdobil plochý hřeben, podobně jako tomu je u dalších zástupců čeledi kachnozobých.

Objev je významný nejen rozměry a mírou zachovalosti nalezené kostry, vědcům zároveň poskytl informace o migraci hadrosauridů a jejich přirozeném prostředí. Je možné, že plazi nejraději obývali pobřeží oceánu, což mohlo hrát významnou roli při počátečním vývoji těchto dinosaurů.

Dinosauří objevy se letos poměrně hromadí. Například také v Asii, na jihu Číny, našel devítiletý chlapec zkamenělá vejce dinosaurů z období pozdní křídy před 66 miliony lety.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků