Hlavní obsah
Vizualizace izraelské měsíční sondy Foto: lunar.xprize.org

Izrael vyšle koncem roku své první robotické vozítko na Měsíc

Izrael vyšle v prosinci své první robotické vozítko na Měsíc, přistát by tam mělo 13. února 2019. Informovali o tom v úterý organizátoři projektu na tiskové konferenci v Izraeli. Pokud bude přistání úspěšné, stane se Izrael teprve čtvrtou zemí světa, jejíž automatická sonda úspěšně přistála na Měsíci. Informoval o tom v úterý izraelský deník The Times of Israel.

Vizualizace izraelské měsíční sondy Foto: lunar.xprize.org
Izrael vyšle koncem roku své první robotické vozítko na Měsíc

Vozítko izraelské organizace SpaceIL má v průměru dva metry, je 1,5 metru vysoké a stojí na čtyřech nohou. Se svými necelými 600 kilogramy váhy by mělo být podle izraelského tisku dosud nejmenším vozítkem na Měsíci. Po přistání má zkoumat magnetické pole Měsíce a fotografovat jeho povrch.

"Jakmile přistane, bude zcela samostatné. Nejprve umístí na povrch Měsíce izraelskou vlajku a pak bude fotografovat povrch i samo sebe, bude také natáčet videa," řekl dnes novinářům šéf SpaceIL Ido Anteby.

Vozítko vynese do vesmíru z USA raketa Falcon 9 soukromé americké společnosti SpaceX, řekli v úterý také zástupci projektu, na němž se podílí i izraelská státní společnost Israel Aerospace Industries (IAI).

Organizace SpaceIL získala finance od různých sponzorů včetně například izraelského miliardáře Morise Kahna či rodiny amerického magnáta Sheldona Adelsona, uvedl deník The Times of Israel. Celkem stál projekt asi 95 miliónů dolarů (přes dvě miliardy korun).

Izraelský deník připomněl, že úspěšné přistání automatické sondy na Měsíci zatím dokázaly jen Rusko, USA a Čína. Člověka na Měsíc zatím dostaly jen Spojené státy.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků