Hlavní obsah
Přírodovědec Jan Šlégr z hradecké univerzity. Foto: UHK

Hradečtí biologové budou ostřelovat jabloně laserem

S pomocí dronů, multispektrálních kamer a laserů vyvíjejí přírodovědci z Univerzity Hradec Králové (UHK) metodu, která má pěstitelům usnadnit starost o sady, stejně tak třeba i péči o vinohrady.

Přírodovědec Jan Šlégr z hradecké univerzity. Foto: UHK
Hradečtí biologové budou ostřelovat jabloně laserem

„Naším cílem je umět rychle a efektivně najít na velké ploše stromy ohrožené tzv. dusíkatým stresem, tedy přebytkem nebo nedostatkem dusíku, který by jim zabránil ve správném růstu a vývoji plodů,“ vysvětlil Jan Šlégr z UHK, který výzkum financovaný Technologickou agenturou ČR vede.

Vědci k tomu využijí obrazy nasnímané různými druhy kamer: multispektrálními i monospektrálními, případně fotodiodami, které se umístí na drony.

Monitorovat výnos a vývoj plodů

„Listy stromů budeme laserovými paprsky ‚ostřelovat‘ a na základě vlnové délky zachycené kamerou se vytvoří obraz k další analýze,“ pokračoval Šlégr.

Sesbírané obrazy se poté podrobí dalšímu zkoumání, přičemž biologové mají vyvinout algoritmy, které v závislosti na typu kamery vyhodnotí stav rostliny. Ze získaných dat pak bude možné monitorovat výnos a vývoj plodů, případně zda má rostlina dostatek vody.

První pokusy na jahodách

Vědci musejí podle hradecké školy navrhnout i nové způsoby, jak umístit na drony lasery a kamery.

„V současnosti pracujeme na prvních prototypech. V úplných začátcích experimentu se ale budeme držet doslova při zemi – než otestujeme pomocí dronů jabloně, vyzkoušíme kamery nejprve na jahodnících,“ uzavřel Šlégr.

Odborníci z Přírodovědecké fakulty UHK na projektu pracují spolu s Výzkumným a šlechtitelským ústavem ovocnářským v Holovousech.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků