Hlavní obsah

Devět zásad, jejichž dodržováním se lze vyhnout demenci

Novinky, luk

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Podle současných prognóz bude v roce 2050 ve světě trpět demencí 131 miliónů lidí. Už nyní se jejich počet odhaduje na 47 miliónů. Jednomu ze tří případů demence by ale bylo možné předejít, kdyby se lidé starali o zdraví svého mozku po celý život. Alespoň podle mezinárodní studie publikované v odborném magazínu Lancet.

Foto: Profimedia.cz

Snímek mozku stiženého demencí

Článek

„Ačkoliv se demence obvykle diagnostikuje v pozdějších fázích života, změny se v mozku začínají odehrávat o mnoho let dříve,“ cituje BBC News vedoucí výzkumného týmu Gill Livingstonovou z University College v Londýně.

V součtu tvoří faktory, které lze ovlivnit změnou životního stylu, asi 35 % rizika rozvoje demence. Zbylých 65 % jsou pravděpodobně faktory neovlivnitelné. Roli hraje například dědičnost, tvrdí vědci.

„Pokud něco podnikneme už nyní, mohli bychom začít měnit životy pacientů s demencí a jejich rodin, a tím zlepšit budoucnost celé společnosti,“ upozorňuje profesorka Livingstonová.

FaktorProcenta
Ztráta sluchu už ve středním věku9 %
Dosažení nižšího než středního vzdělání8 %
Kouření5 %
Neléčení počátečních příznaků deprese4 %
Nízká fyzická aktivita3 %
Sociální izolace2 %
Vysoký krevní tlak2 %
Obezita1 %
Cukrovka II. typu1 %

Studie, která shrnuje práci mezinárodní skupiny 24 expertů, tvrdí, že životní styl je zkrátka pro případný rozvoj nemoci zásadní. Navíc, pokud už se demence začne projevovat, je možné změnou životního stylu její průběh zpomalit.

Vědci tvrdí, že si každý může vytvořit jakousi „kognitivní rezervu“, spočívající v posílení mozkových drah a propojení, aby mozek dokázal fungovat i později v životě bez ohledu na případné poškození.

Jednoduchá rada: mozek používejte

Kdo nedokončil ani střední školu, ten je ohrožen demencí ve zvýšené míře. Vědci navíc tvrdí: ti, kteří se něco nového učí celý život, si budují nové mozkové rezervy. Jejich mozek nezakrňuje ani ve stáří.

Dalším výrazným rizikovým faktorem je ztráta sluchu už ve středním nebo mladším věku. Podle vědců totiž lidé, kteří neslyší, dostávají daleko méně podnětů z prostředí, ocitají se tak v sociální izolaci a snadno propadnou depresi. Ta opět zvyšuje riziko rozvoje demence.

Co je dobré pro mozek, je dobré pro srdce 

Ze studie vyplývá také to, že co je dobré pro srdce, je dobré i pro mozek. Je radno: nekouřit, cvičit, udržovat si zdravou váhu, včas léčit případný vysoký tlak a cukrovku. Vědci sice neměli k dispozici dostatečné množství dat, aby mohli do studie zahrnout stravovací návyky nebo pití alkoholu, ale věří, že obojí by mohlo hrát svou roli.

„Demence má momentálně nakročeno k tomu, aby se stala největším zabijákem 21. století. Není to ale úplně nezbytné, pokud si každý z nás uvědomí rizika a začne svůj životní styl měnit k lepšímu,“ řekl BBC ředitel britské Alzheimerovské společnosti Doug Brown.

Reklama

Související témata:

Výběr článků

Načítám