Článek
Pokuta je trestem za urovnání terénu po těžbě v místě plánovaného parkoviště. Vytrháváním pařezů a odhrnutím hrabanky lesníci podle inspekce poškodili a ohrozili přírodu. Proti zaplacení 900 tisíc korun se Kolowrat odvolal a ministerstvo věc skutečně vrátilo k novému projednání. Ale v dubnu přišlo nové rozhodnutí. Opět má zaplatit stejnou částku.
Že je situaci na Šerlichu nutné řešit, vědí všichni. Řidiči tu často desítky minut krouží a hledají místo k zaparkování. Vedení obce Deštné musí řešit kolapsy dopravy, stejně jako policie, která sem v zimě vyjíždí téměř každý víkend. Letos na místě regulovala provoz naposledy 8. března.

Stávající parkoviště by mělo patřit autobusům, na sousední ploše má vyrůst stání pro osobní vozy.
Vykácený les
Aby bylo možné rychle rozšířit stávající parkoviště, vykácel už roku 2022 vlastník sousedního pozemku a majitel zámku v Rychnově nad Kněžno Jan Kolowrat Krakowský část lesa. Chybělo ale jedno povolení, za což mu správa chráněné oblasti vyměřila pokutu 50 tisíc korun. Místo uklidnění situace přišlo správní řízení ze strany Inspekce životního prostředí.
„Správa CHKO Orlické hory uložila pokutu za nepovolené použití intenzivní technologie při samotném odlesnění a úpravě půdního povrchu. Inspekce oproti tomu řeší přestupek na úseku ochrany lesa, a sice za (navazující) neoprávněné používání lesní půdy k jiným účelům než pro plnění funkcí lesa,“ uvedla mluvčí inspekce Miriam Loužecká.
Zatímco inspekce míní, že ministerstvo životního prostředí v rozhodnutí o odvolání potvrdilo spáchání uvedeného přestupku na úseku ochrany lesa, správa kolowratských lesů to vnímá tak, že jsou trestáni dvakrát za stejný skutek.

Mezi Masarykovou chatou na Šerlichu a Velkou Deštnou (vzadu s rozhlednou) leží parkoviště.
„Z našeho pohledu to je ze strany úřadu arogance moci. Není tu předložen nový přestupek, je zde sankcionováno něco, co už sankcionováno bylo,“ tvrdí správce kolowratského majetku Martin Fojt s tím, že jim vadí i odůvodnění výše pokuty.
„Poprvé argumentovali, že se pohybujeme při spodní hranici, neboť u podnikatelských subjektů je možné uložit pokutu až pět milionů. Druhé rozhodnutí přichází s upozorněním, že vlastník čerpal dotaci v řádech desítek milionů, tak pro něj pokuta v této výši nebude likvidační. Ale dotace směřovala na obnovu zámku Rychnov nad Kněžnou. Znamená to, že kdybychom čerpali větší dotaci, že by byla i pokuta vyšší?“ ptá se Fojt s tím, že nyní čeká na rozhodnutí ministerstva o odvolání. Pokud pokutu potvrdí, jsou Kolowratové rozhodnuti obrátit se na soud.
„S ohledem na to, že rozhodnutí zatím není pravomocné, nemůžeme detaily v tuto chvíli blíže komentovat,“ reagovala mluvčí inspekce Loužecká na dotaz k odůvodnění výše pokuty.

Odlesněná plocha bude buď opět zalesněna, nebo na ní vyroste parkoviště a záchodky.
Šance, že se do začátku nové zimní sezony stihne parkoviště postavit, sice existuje, ale spíš jen v teoretické rovině. Na Šerlichu dál může parkovat jen 80 aut místo 250, s nimiž počítá územní plán. I nadále budou chybět záchodky, které se mají stavět spolu s parkovištěm. Lidé tak budou nadále znečišťovat les exkrementy a odpadky.

Týden co týden bývá v zimě parkoviště u Šerlichu zaplněné.
„Je pro nás šokující, že toto inspekci nevadí. Pokud by měla hájit v plné míře ochranu životního prostředí, tak bychom předpokládali, že ji bude tento problém tížit,“ poznamenal Martin Fojt s tím, že minulý týden za Kolowraty podal na Státní správu lesů žádost o prodloužení lhůty na zalesnění, která by jinak vypršela koncem května. „Pokud bude prodloužena o 12 měsíců, získáme čas na další jednání,“ dodal Fojt.
Po rozšíření by mělo být parkoviště zpoplatněno, nyní je zdarma. „Pokud vlastník poskytne plochu, udržuje ji, zajistí čistění záchodů, pak je nutné, aby veřejnost za tuto službu zaplatila,“ zdůvodnil změnu Martin Fojt.