Hlavní obsah
Christina Kochová na březnovém snímku z kazašského kosmodromu Bajkonur, odkud pak zamířila na ISS. Foto: Profimedia.cz

Astronautka Kochová se může stát ženskou rekordmankou, na ISS má strávit 328 dní

Americká astronautka Christina Kochová si prodlouží pobyt na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) z původních 204 dní na nyní předpokládaných 328 dní, čímž by se stala mezi ženami rekordmankou v době strávené nepřetržitě v kosmu. Na svém webu o tom informoval americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA).

Christina Kochová na březnovém snímku z kazašského kosmodromu Bajkonur, odkud pak zamířila na ISS. Foto: Profimedia.cz
Astronautka Kochová se může stát ženskou rekordmankou, na ISS má strávit 328 dní

Kochová přiletěla na ISS dne 15. března, na oběžné dráze kolem Země zůstane do února příštího roku. Překoná tím dosavadní rekord v délce nepřerušeného letu ženy do vesmíru, který v letech 2016–2017 vytvořila 288 dny bývalá astronautka NASA Peggy Whitsonová, uvedla americká vesmírná agentura.

Délka prodloužené mise Kochové bude jen o málo kratší než dosud nejdelší nepřetržitý let astronautů NASA. Držitelem tohoto rekordu je bývalý astronaut Scott Kelly, který v letech 2015–2016 ve vesmíru pobýval 340 dnů.

Astronautka NASA Christina Kochová (uprostřed) se svými kolegy Nickem Haguem (vlevo) a Anne McClainovou na palubě ISS

Foto: NASA

Světovým rekordmanem je ruský kosmonaut Valerij Poljakov. Na palubě kosmické stanice Mir strávil v letech 1994–1995 nepřetržitě 437 dní a 18 hodin.

Původně měla být Kochová na ISS „jen” 204 dní

Kochová na ISS přiletěla s americkým astronautem Nickem Haguem a s ruským kosmonautem Alexejem Ovčininem a měla tam s nimi původně pobýt 204 dní.

Tříčlenná posádka: zleva Christina Kochová, Alexej Ovčinin a Nick Hague

Foto: NASA

Spolu s touto trojicí tvoří nynější posádku stanice ještě Rus Oleg Kononěnko, Američanka Anne McClainová a Kanaďan David Saint-Jacques, kteří jsou v orbitálním komplexu od 3. prosince.

„Prodloužená mise Kochové pomůže vědcům získat další údaje o účincích dlouhodobých vesmírných letů lidí, které trvají déle než obvyklé šestiměsíční výpravy. Takovýto výzkum je zásadně důležitý pro budoucí výzkumné mise v hlubokém vesmíru na Měsíc a na Mars,“ uvedla NASA.

„Jeden měsíc za sebou. Deset před sebou. Dnes se možnost stala realitou: moje mise má podle plánu trvat přes tři expedice na palubě vesmírné stanice! Je to privilegium, že mohu k výzkumu co nejlépe přispět každý jednotlivý den,“ reagovala Kochová na svém Twitteru na oznámení vesmírného úřadu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků