Hlavní obsah
 

Američtí biologové vydrželi pod vodou 73 dní

Dvojice amerických biologů Bruce Cantrell a Jessica Fainová pokořili o čtyři dny dosavadní světový rekord v pobytu pod vodou. V ocelové buňce v hloubce sedm metrů pod hladinou vydrželi 73 dní.

 
Američtí biologové vydrželi pod vodou 73 dní

Vědci pobývali více než dva měsíce v kontejneru o výměře 28 metrů čtverečních pod mořskou hladinou u ostrova Key Largo ve státě Florida. "Akvanauti", jak je přezdívala americká média, se nechali ponořit 3. října a na povrch se vrátili po 73 dnech, dvou hodinách a 34 minutách. Na pokusu se podílelo více než 40 lidí a celá akce se připravovala téměř 14 měsíců.

Kromě zlomení dosavadního rekordu chtěli 63letý Cantrell a 25letá Fainová pomocí projektu nadchnout americké děti pro vědu. Jednou týdně tak zpod mořské hladiny přednášeli na nejrůznější témata z oblasti biologie a s žáky komunikovali také přes videochat. Řekli jim mimo jiné, že zatím považují za vyloučené, že by lidé mohli v dohledné době žít v podobných příbytcích trvale. Život pod vodou prý znepříjemňuje podvodní tlak a lidem by údajně chyběl i sluneční svit.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Buňka z oceli, kterou si nyní zájemci mohou za 675 dolarů za noc (asi 15 000 korun) pronajmout jako stylové ubytování, kdysi sloužila jako laboratoř. Kyslíkem, elektřinou a pitnou vodou i jídlem je zásobována z pevniny.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků