O meteoru BBC informovala v den zahájení 50. Lunární a planetární vědecké konference v texaském Woodlandu.

Kolem poledne místního času vlétl 18. prosince do atmosféry asteroid rychlostí 35 km/s po úhlem sedmi stupňů. Kosmická skála o průměru několika metrů explodovala ve výšce 25,6 km.

METEORIT V ČELJABINSKU
Rusko zasáhl roj meteorů, 700 lidí je zraněných
Nárazová vlna z Čeljabinského meteoritu obletěla dvakrát Zemi

Energie výbuchu měla 173 kilotun, což je o 10 více, než měla atomová bomba svržená na Hirošimu. „Bylo to 40 procent energie, která se uvolnila v Čeljabinsku, ale k explozi došlo nad Beringovým mořem, takže to nemělo stejný efekt ve zprávách,“ řekla Kelly Fastová, která má v NASA na starost program sledování objektů u Země.

Lindley Johnson, který má v NASA na starost obranu planety, řekl BBC, že tak velké ohnivé koule jsou patrné jen dvakrát třikrát za sto let. Podotkl, že meteor shořel nedaleko tras používaných letadly pro lety mezi Severní Amerikou a Asií. Nyní se proto vědci obracejí na aerolinky, jestli jejich piloti něco neviděli.

Meteor upozornil na nebezpečí, že se Zemí se mohou srazit i větší tělesa, aniž by byla předem detekována. Proto bude potřeba vybudovat dokonalejší síť nejen pozemních teleskopů, ale i těch na orbitálních stanicích.

Vyvíjí se proto kosmický teleskop NeoCam pracující v infračerveném spektru, který by mohl objevit potenciálně nebezpečné asteroidy větší než 140 metrů. Kongres v roce 2005 nařídil NASA, že je potřeba jich detekovat 90 procent. Podle expertů se tento požadavek dá splnit až za třicet let.