Hlavní obsah
 

Rusko zasáhl roj meteorů, 700 lidí je zraněných

Střední část Ruska v pátek vystrašila série explozí na obloze. Způsobil ji meteorický roj nad Uralem. Podle svědků nefungovaly mobilní telefony, domy se otřásaly a okenní tabulky praskaly, napsala na svém portálu zpravodajská stanice RT. Incident si vyžádal přes 700 zraněných.

 
Rusko zasáhl roj meteorů, 700 lidí je zraněných

Meteoroid podle ruské akademie věd vážil před vstupem do atmosféry deset tun, oznámila stanice RT.

Zasaženo bylo nejméně šest měst, ale i oblast v sousedním Kazachstánu, oznámily ruské úřady. Nejméně jeden meteorit dopadl v okolí Čeljabinsku.

Hořící koule padající z nebe způsobily v Rusku paniku

Úřady podle agentury Reuters evidují 700 zraněných, z toho 160 dětí. Několik lidí bylo zraněno vážně, většinou jsou však zranění drobná, převážně od střepů skla.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: Meteority zranily v Rusku zhruba 500 lidí

Video: Reuters

Atmosférickou podívanou se světle hořícími koulemi padajícími k zemi pozorovali lidé až stovky kilometrů daleko, včetně dvě stě kilometrů vzdáleného města Jekatěrinburg.

BEZ KOMENTÁŘE: Meteorit vysklil okna v čeljabinské škole

Lidé, kteří propadali panice, se nejdříve domnívali, že explodovalo letadlo, anebo vybuchla raketová střela.

Meteorický roj nad Čeljabinskem

Foto: Reuters

Svědkové z Čeljabinsku tvrdí, že výbuch byl tak hlasitý, že připomínal zemětřesení a úder blesku. Jeden obyvatel města popsal agentuře Reuters, jak exploze otřásla 19poschoďovou budovou v centru.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: V Čeljabinsku se zhroutila střecha a část zdi továrny na zpracování zinku

Video: Reuters

Ve městě byla nejhůř poškozena továrna na zpracování zinku. Část obvodové zdi budovy se zhroutila a spadla také střecha.

Policie v Čeljabinsku vyhlásila poplach a spustila krizový plán na ochranu důležité infrastruktury, úřady kvůli tomu mobilizovaly na 20 000 lidí. Evakuovány byly některé kanceláře. Úřady vyvěsily na městský web zprávu s výzvou, aby rodiče vyzvedli děti ze škol a aby se uchýlili do svých domovů.

Padající objekty rozbily množství oken.

Foto: OOO Spetszakaz , Reuters

V pátek se má shodou okolností přiblížit  k planetě Zemi planetka o průměru 45 metrů a hmotnosti zhruba 400 000 tun. Zemi mine jen "těsně" ve vzdálenosti necelých 28 000 kilometrů, uvedla ČTK. Odborníci z Evropské vesmírné agentury (ESA) ale uvádějí, že ranní událost v Rusku nemá s planetkou 2012 DA14 nic společného.

Rusko zasáhl roj meteorů.

Foto: Yahoo Maps

Meteoroidy a meteority

Meteoroid je vesmírné těleso velikosti milimetrů až metrů. Meteoroidů milimetrových velikostí narazí do Země denně milióny. V případě, že větší meteoroid vletí do zemské atmosféry, vidíme světelný jev meteor.

Meteorit je menší kosmické těleso, které dopadlo na povrch Země.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků