Děti s odkladem kvůli věku mají nyní možnost buď zůstat v mateřské škole, nebo nastoupit předčasně do první třídy základní školy. Podle autorů novely z řad KDU-ČSL, Pirátů, ODS, ČSSD, TOP 09STAN ani jedno řešení pro ně není dobré.

Do přípravných tříd by dle novely mohli rodiče hlásit i děti na základě písemného doporučení školského poradenského zařízení.

„Schválením umožníme všem dětem, pro něž jsou přípravné třídy vhodné, aby do nich mohly chodit,“ uvedl za předkladatele poslanec za KDU-ČSL Jan Čižinský. Z jeho dřívějšího vyjádření vyplynulo, že je až čtvrtina šestiletých dětí kvůli datu narození diskriminována.

Zpravodajka Zuzana Majerová Zahradníková (ODS) upozornila na podpůrné dopisy ředitelů základních škol. Poukazují prý na to, že nemohou otevřít přípravnou třídu, jelikož není naplněn požadovaný stav 10 dětí, byť chybí jen jedno.

Do přípravných tříd by podle novely, která nyní zamíří k posouzení do Senátu, mohli rodiče znovu hlásit i děti na základě písemného doporučení školského poradenského zařízení.

MŠMT: Přípravné třídy jsou pro nepřipravené

Ministr školství Robert Plaga (za ANO) zdůvodnil už dříve odmítavé stanovisko ještě jednobarevné vlády ANO tím, že vyzrálé a nadané pětileté děti mohou jít k předčasnému zápisu do první třídy. Přípravné třídy slouží podle ministerstva dětem, které přes svůj věk nejsou na školní docházku připraveny.

Ministr školství Robert Plaga na schůzi Sněmovny

Ministr školství Robert Plaga na schůzi Sněmovny

FOTO: Petr Hloušek, Právo

Poslanec ANO Roman Kubíček návrh na zamítnutí novely neprosadil, hlasovalo pro něj 72 ze 182 přítomných poslanců. Sněmovna pak předlohu schválila hlasy 95 ze 170 přítomných poslanců. Proti jich bylo 18.

Klaus ml. nechce učení o evropské integraci

Sněmovna nepodpořila úpravu Václava Klause mladšího (ODS), aby z obecných cílů vzdělávání, jak jsou uvedeny ve školském zákonu, vypadlo „pochopení a osvojení zásad a pravidel vycházejících z evropské integrace“.

Klaus získal pro svůj pozměňovací návrh na úpravu obecných cílů vzdělávání 36 ze 183 hlasujících poslanců. Úpravu zdůvodňoval argumentem, že ve vzdělávání by neměla mít místo politika.