Americká vesmírná agentura NASA vybrala pět lidí, kteří budou testovat především psychickou odolnost v podmínkách dlouhodobé mise.

„Výzkum vede NASA, takže hodně věcí je utajovaných. Opravdu netuším, co mě čeká,“ připustila Musilová, která se zúčastní už třetí podobné mise. První trvala tři týdny, druhá čtyři měsíce. [celá zpráva]

Nyní však stráví na Havaji osm měsíců. Vyrazit má příští týden.

Aktivní sopka na Havaji

Simulovaný vesmírní pobyt proběhne na aktivní havajské sopce Maune Loa v nadmořské výši 2500 metrů, protože jsou tam podobné podmínky jako v mnoha částech Marsu. Pětičlenná posádka bude žít na rozloze jedenácti metrů čtverečních.

„V tomto malém prostoru budeme pracovat, vařit, cvičit i spát. Budeme mít připravený program od rána do večera, jako astronauté na vesmírné stanici,“ řekla Musilová.

Kamarádi mi říkají, že jsem taky takový extremofil, jelikož miluji extrémní podmínky, souhlasí s názory známých mladá Slovenka.

Michaela Musilová (foto z roku 2016)

FOTO: Jan Handrejch, Právo

Většinu času stráví v nafukovacím domě. Mimo něj budou vycházet jen v třicetikilogramových skafandrech. Kromě Slovenky se testu zúčastní dvě Australanky, Korejec a Brit.

„Na každého člena posádky připadá jen osm minut sprchy týdně. Proto jsem raději obětovala polovinu svých vlasů,“ přiznala.

Vesmírné agentury odhadují, že první člověk by mohl stanout na rudé planetě v letech 2030 až 2035.