Vědec obhájil svou práci pod názvem Properties of Expanding Universes (Vlastnosti rozšiřujícího se vesmíru) v roce 1966, kdy mu bylo 24 let. Univerzita ji dala volně ke stažení s odůvodněním, že už tak patří mezi nejžádanější v jejím on-line depozitáři.

Dívat se vzhůru, nikoli dolů

Nyní čtyřiasedmdesátiletý Hawking, který je kvůli nemoci ochrnutý a neschopný řeči, vyjádřil přání, aby dokument lidem umožnil dívat se vzhůru ke hvězdám, ne dolů do země. Podle něj mají lidé přemýšlet o svém místě ve vesmíru a pokoušet se pochopit jeho smysl.

Vědec hlas ztratil při tracheotomii v roce 1985, ale s pomocí počítače dokáže mluvit díky systému, který převádí do podoby mluveného slova pohyby jeho tváře.

Jak Novinky letos informovaly, světoznámý astrofyzik se možná dočká splnění svého snu, a to cesty do vesmíru. Na palubě své kosmické lodě SpaceShipTwo jej tam plánuje dostat britský miliardář Richard Branson.

„Když mi nabídl křeslo v raketě své společnosti Virgin Galactic, bez váhání jsem řekl ano,” přiznal v březnu Hawking v pořadu Good Morning Britain televize ITV. [celá zpráva]