Česká republika je v těchto dnech centrem nejen evropské, ale vlastně i světové astronomie. Odehrává se zde mezinárodní zasedání Evropské astronomické společnosti (EAS), v rámci kterého se má diskutovat o aktuálních tématech v astronomii a výzkumu vesmíru.

Evropský týden astronomie 2017 v Praze

Evropský týden astronomie 2017 v Praze

FOTO: Pavlína Jáchimová, AV ČR

Přednášky i venkovní výstava

Nabízí se i program pro veřejnost, podle mluvčího ČAS Pavla Suchana by největším lákadlem mohla být do češtiny překládaná přednáška Roberta Nemiroffa, spoluzakladatele prestižního Astronomického snímku dne NASA. Uskuteční se v pátek 30. června od 16 hodin v budově Akademie věd ČR na Národní 3, Praha 1.

Americký profesor Robert Nemiroff bude přednášet o Astronomickém snímku dne NASA.

Americký profesor Robert Nemiroff bude přednášet o Astronomickém snímku dne NASA.

FOTO: Daniel Fischer

Do češtiny bude překládaná i přednáška The Greedy-Massive Black Holes (Nenasytné masivní černé díry) od Francoise Combesové z Observatoře v Paříži. Přednáška se uskuteční ve středu 28. června od 16 hodin na stejném místě.

Družice GAIA Evropské kosmické atgentury (ESA). Pražská konference představí první výsledky její mise na Mléčné dráze.

Družice GAIA Evropské kosmické agentury (ESA). Pražská konference představí první výsledky její mise na Mléčné dráze.

FOTO: ESA/ATG medialab; background: ESO/S. Brunier

Dále výstava Ad Infinitum s mottem „Pohlédněte do hlubin vesmíru”. Přístupná je ve všední dny od 10 do 18 hodin v Galerii vědy a umění taktéž v budově Akademie věd. Venkovní výstava Vesmír – Dobrodružství objevů je umístěna před Rudolfinem, kde se také 29. června uskuteční živý koncert.

Praha jakožto symbolické místo

Naše hlavní město je pro astronomickou konferenci skutečně symbolickou lokalitou. K nejslavnějším vědcům tohoto regionu patří Tycho Brahe či Johannes Kepler, díky nimž dokážeme přesně vypočítat, jak se pohybují planety kolem Slunce. I dnes mohou návštěvníci obdivovat Astronomickou věž z roku 1722 nebo sál barokní knihovny dokončený o pět let později v Klementinu.

Christian Doppler roku 1842 pronesl v univerzitním Karolinu přednášku, aby objasnil vliv pohybu světelného zdroje na barvu jeho záření. A Albert Einstein pracoval v Praze na základech své teorie relativity.

Model unikátního pozlaceného zrcadla připravovaného teleskopu Jamese Webba, který má pohlédnout až na samý počátek vesmíru.

Model unikátního pozlaceného zrcadla připravovaného teleskopu Jamese Webba, který má pohlédnout až na samý počátek vesmíru.

FOTO: Pavlína Jáchimová, AV ČR

Evropský týden astronomie a vědy o vesmíru (European Week of Astronomy and Space Science - EWASS) je každoroční mezinárodní setkání astronomů. Jde o největší pravidelnou konferenci evropské astronomie.