K dalšímu evolučnímu kroku spěje lidstvo podle Lasta už několik posledních desítek let. Mezi hlavní vlivy, které nás tlačí k dalšímu evolučnímu předělu, patří především radikální vliv nových technologií, celkové chování společnosti a také přirozený výběr.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

A jak se nový zástupce rodu Homo bude lišit od člověka moudrého? Zatímco v současnosti vnímáme dlouhověkost už od 85 let, za méně než čtyři desetiletí se prý budou rodit první děti, které budou žít daleko déle.

„Ty budou ve svých 80 nebo 100 letech žít radikálně odlišný život, než jaký vedli jejich prarodiče,“ podotkl pro Daily Mail Last s tím, že lidé se běžně budou dožívat i více než 120 let.

Chod biologických hodin nebude navždy stejný.výzkumník Cadell Last z institutu Global Brain

Podle něj toho dosáhnou mimo jiné tak, že se celý biorytmus člověka výrazně zpomalí. Zpozdí se tak i sexuální zrání a bude běžné, že lidé budou zakládat rodinu až v pokročilém věku, tedy v době, kdy se jejich předci stávali již prarodiči. Tento trend je patrný v USA již nyní. V roce 1970 se ve státech narodilo první dítě ženám starším 35 let jen v jednom procentě případů. V roce 2012 však počet těhotenství u žen nad 35 let stoupl na 15 procent.

Last tvrdí, že k prodloužení života budou lidé stále častěji používat moderní technologie, například virtuální realitu, v níž nebudou své tělo opotřebovávat tak jako ve skutečném životě. „Chod biologických hodin nebude navždy stejný,“ podotkl Last.

Velkou roli bude hrát medicína

Výzkumník však připouští, že velkou roli v otázce vývoje nového člověka bude hrát také medicína. Ta se prý musí vyvinout na takovou úroveň, aby dokázala reagovat na všechny problémy, které dlouhověkost skýtá. S tím by si však měl poradit i vývoj nových technologií.

„Naše společnost je nyní v naprostém zmatku. Ale v každé krizi je příležitost, aby byla apokalypsa odvrácena. Proto si myslím, že příští systém, který lidstvo vytvoří, bude daleko sofistikovanější, spravedlivější a bohatší než naše civilizace,“ konstatoval Last.

„Myslím, že další systém světového uspořádání bude tak výrazně odlišný, jako je ten dnešní v porovnání se středověkem,“ uzavřel výzkumník z institutu Global Brain.