Sonda, která byla vypuštěna v roce 2004, byla v roce 2011 převedena do režimu hibernace v zájmu úspory energie. Solární panely by kvůli velké vzdálenosti od Slunce už nemohly dodávat dostatek energie pro běžný provoz. V provozu zůstaly jen palubní počítač a vyhřívací systémy, které brání zamrznutí Rosetty.

Systémy sondy měly být aktivovány v 11:00 SEČ, ale první informace se objevily až kolem 19:00 SEČ. Důvodem je velká vzdálenost sondy od Země.

Sonda Rosetta na kresbě výtvarníka

Sonda Rosetta na animaci

FOTO: NASA, Reuters

Vědci chtějí sondu na přelomu května a června navést na oběžnou dráhu kolem komety, kde bude studovat plyn unikající z komety a analyzovat její vnitřní složení. Na povrch komety by sonda měla v listopadu vysadit přistávací modul Philae, jehož probuzení je plánováno na 28. března. Bude to vůbec první přistání automatické sondy na některé z komet sluneční soustavy.

Sonda Rosetta u komety na obrázku výtvarníka

Sonda Rosetta u komety na na animaci

FOTO: Reuters

Modul Philae má později odebrat vzorky z povrchu a vyhloubit do komety otvor, aby prozkoumal i materiál pod povrchem. Kometa by měla umožnit pohled na období vzniku naší sluneční soustavy před 4,6 miliardami let.