"Díky nespotřebovaným zdrojům z předchozích let a mým prvním úsporám v rámci úřadu jsme se rozhodli poslat ušetřených 100 miliónů korun školám na školní pomůcky," uvedl Dobeš.

Na nedostatek peněz na pomůcky si stěžoval třeba Svaz českých knihkupců a nakladatelů. Ten uvedl, že zatímco v roce 2007 dotovalo ministerstvo školství pomůcky částkou přes 1,5 miliardy, letos je to jen 600 miliónů korun. Školy tak prý měly na učebnice a pomůcky pro jednoho žáka méně než 400 korun ročně. Z programu na pomůcky navíc ředitelé škol hradí i školení pedagogů. Škrty v této oblasti by tak podle odborníků mohly vést ke snížení kvality vzdělávání.

V průběhu listopadu ale školám přijdou peníze, podle ministerstva tak budou jejich rozpočty na pomůcky posíleny o 29 procent. "Znamená to, že krajské a obecní školy dostanou navíc 60 miliónů korun, soukromé 30 miliónů a církevní školy sedm miliónů korun. Státní školy posílí o tři milióny korun," upřesnil ředitel odboru metodiky financování ministerstva školství Vlastimil Finke.