Budova špitálu už jako muzeum dříve sloužila, bylo to zhruba ve 30. letech minulého století. Po válce byly ale všechny předměty odvezeny do muzea v České Lípě a v objektu byla do 80. let knihovna. Také knihovna byla ale zrušena a od té doby objekt chátral.

"Nápad obnovit v objektu muzeum se zrodil zhruba před dvěma lety, s jeho realizací se začalo loni v březnu. Muzeum by určitě mohlo být zajímavé pro turisty," podotkl Škubal. Mimoň toho totiž návštěvníkům příliš nenabízí, vojenský prostor z poloviny minulého století vytlačil z města většinu památek.

Náplní vlastivědného muzea by měly být především expozice zaměřené na historii téměř sedmitisícového města a jeho okolí. Počítá se s tím, že v něm budou umístěny archeologické vykopávky, které byly objeveny právě v objektu špitálu. "Některé předměty si také zapůjčíme z českolipského muzea," uvedl Škubal.

Celý projekt vyšel zhruba na 21 milionů korun, 95 procent z toho pokryje evropská dotace, zbylých pět procent státní dotace. Stavba by měla být hotova do začátku letních prázdnin. S otevřením muzea se však bude ještě více než měsíc čekat. "Na začátku srpna tu budou městské slavnosti a to je k otevření muzea ideální příležitost," dodal Škubal.