„Rok renesanční šlechty je po velmi úspěšném Lucemburském roku připomínající odkaz Karla IV. dalším dílem ze série našeho dlouhodobého projektu Po stopách šlechtických rodů. Symbolicky jej otevřela výstava na Pražském hradě nazvaná Mars a Venuše, na níž se představila umělecká díla z časů císaře Rudolfa II.,“ uvedla generální ředitelka NPÚ Naďa Goryczková.

Do Prahy se Rok renesanční šlechty vrací nyní v říjnu výstavou Podoby a příběhy pořádanou ve spolupráci s Národní galerií v Praze. Ve Šternberském paláci v těchto dnech vrcholí jedinečnou výstavou portrétů, šperků a dalších osobních předmětů nejvyšší české a moravské šlechty s názvem Podoby a příběhy portréty renesanční šlechty. Výstava zde bude otevřena až do března příštího roku.

V létě byla v moravských Bučovicích otevřena zcela nová interaktivní expozice Moravský renesanční šlechtic ve svém labyrintu, kterou doplnil nový tištěný průvodce. Nová expozice Moravský aristokrat v labyrintu světa, jejíž název odkazuje na slavné dílo Jana Amose Komenského, je věnována světu moravské renesanční aristokracie – světu náboženské tolerance, obezřetné vlády stavů hájících zemská práva a všeobecného kulturního a hospodářského rozkvětu.

Pozornost expozice je však upřena i na dramatický přelom 16. a 17. století a jeho hlavní představitele, tedy na generaci Karla staršího ze Žerotína či knížete Karla z Liechtensteinu, kteří sehráli klíčovou roli v časech vyostřených náboženských sporů. Ty vyústili do stavovského povstání, jehož porážkou šťastné období v dějinách země skončilo.

Na zámku Březnice je pak až do konce října otevřena výstava Arcivévoda Ferdinand II. Tyrolský věnovaná českému místodržícímu u příležitosti 450. výročí nástupu jeho vlády v Tyrolsku, když byl se předtím ujal v letech 1547 - 1564 místodržitelství v Čechách. V roce 1557 se arcivévoda Ferdinand II. na zámku v Březnici tajně oženil s Filipínou Welserovou. 

Základní tematickou prezentací zámku Březnice se tento rok stal výběrový prohlídkový okruh Dvě svatby a jedna grafika - Březnice zaměřený na osudy arcivévody Ferdinanda II. Tyrolského a Filipíny Welserové s jedinečnou možností zhlédnout audiovizuální prezentaci a renesanční grafické originály cyklu „Kolowratská svatba“ Zikmunda Elsassera z roku 1580.

Další doprovodné akce Roku renesanční šlechty pak průběžně probíhají na téměř třiceti hradech a zámcích ve správě Národního památkového ústavu i na některých dalších místech.

S významnými osobnostmi z řad renesanční aristokracie, renesanční zámeckou architekturou, skvostnými interiéry i desítkami příběhů se návštěvníci setkávají ve Velkých Losinách, v Uherčicích, na hradě Pernštejně, v Rožmberku, Českém Krumlově, Třeboni, Červené Lhotě, Jindřichově Hradci, Kratochvíli, Vimperku, Telči, Červeném Poříčí, Horšovském Týně, Náchodě, Opočně, Litomyšli, Slatiňanech, na Frýdlantu, Grabštejně a v Benešově nad Ploučnicí.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.