Hlavní obsah

Kontroverzní miniatury měly premiéru

27. 9. 2010, 12:34
Novinky, Redakce Novinky.cz

Břeclav o víkendu žila Svatováclavskými slavnostmi. Původně měly být pokračováním hodové tradice, postupně přerostly v kulturní a společenskou událost. Letos byla pro mnohé vrcholem premiéra asi nejdiskutovanější investice do miniatur staveb Lednicko-valtického areálu (LVA).

Foto: PRÁVO - Milan Vojtek

Miniatura poštorenského kostela ukazuje architektonickou zvláštnost stavby.

Článek

Vedení radnice je představilo v novém pavilónu, umístěném v parku nedaleko železničního nádraží. Podle tvůrců malých staveb nebyl jejich vznik jednoduchý. Skrývá se za ním spousta hodin práce, kdy bylo třeba stavby fotograficky zdokumentovat, pořízené snímky poskládat tak, aby z nich bylo možné zaměřit a přesně dokladovat rozměry staveb.

V případě některých autoři zjistili, že stavební plány, pokud se je podařilo dohledat, vůbec nesouhlasí s hotovými díly. V plné míře to platí například pro kapli svatého Huberta, u které žádný z nákresů neodpovídal realitě a autoři měli s dokumentací spoustu práce.

Vedení města Břeclavanům nepředstavilo všechna stavební díla Lednicko-valtického areálu. Chyběla umělá zřícenina Janova hradu, jedna z nejvýznamnějších a nejznámějších staveb, a na stolech nebyla ani kaple svatého Huberta. Naopak se miniaturizace dočkala třeba kaplička ze Staré Břeclavi, která ovšem není přímo památkou LVA.

„Chci poděkovat všem, kdo se na této akci podíleli, i když jsme to neměli jednoduché,“ řekl starosta Dymo Piškula (SNK ED).

Snadné to zastánci projektu opravdu neměli. Miniatury totiž měly stát v nově upraveném parku kolem zámku. To se ale vedení města nepovedlo a po zániku kempu pozemky u zámku zarůstají plevelem. Projekt parku miniatur je terčem kritiky mj. pro jeho cenu. Pětadvacet miliónů korun stály podle opoziční zastupitelky Dagmar Adámkové (nez.) jen pozemky. Kolem dvaceti milionů investovalo město do samotných miniatur a další šest miliónů korun stál pavilón, v  němž jsou – na náhradním místě – umístěny.

„Celkem odhaduji, že nás to stálo 50 až 55 miliónů korun, a to nemluvím o budoucích nákladech na jejich hlídání a podobně,“ řekla Adámková.

Premiéra miniatur přilákala do pavilonu více než tří sta lidí. Stavbičky sledovali se zájmem a s obdivem k  vyvedení detailů. (miv)

Reklama

Výběr článků