Excelentní výstava

„Pro letošní pátý ročník projektu Po stopách šlechtických rodů jsme připravili program nazvaný Velká hradozámecká inventura. Zaměřuje se na aristokratická sídla a význam jejich majitelů v historii, ale také na proměnu sídel v moderních dějinách, hlavně v posledních 25 letech,“  informovala Naďa Goryczková, generální ředitelka Národního památkového ústavu.

První akcí je výstava Hrady a zámky objevované a opěvované, která probíhá do 15. března v Jízdárně Pražského hradu a na niž se už přišlo podívat 57 tisíc lidí.

Kratochvíle, Kuks, Valtice...

Centrem projektu bude zámek Kratochvíle. Pod názvem Renesance renesance představí proces a výsledky proměn, kterými zámek v posledních letech prochází. Jde o stavební a restaurátorskou obnovu „vily“, vytvoření zbrusu nové prohlídkové trasy rekonstruované podle inventářů posledních Rožmberků.

Po 20 měsících uzavření se o víkendu 28. a 29. března otevřou brány Hospitalu Kuks, který zbudoval hrabě František Antonín Špork (1662-1738).

Představí se renovované nádvoří, bylinková zahrada či nová expozice muzea farmacie, obnovené interiéry památky včetně prvotřídního a v evropském kontextu jedinečného cyklu nedávno objevených, odkrytých a restaurovaných nástěnných maleb Tanců smrti. 

Špork nechal Kuks postavit jako lázně, kde se setkávaly nejvýznamnější osobnosti. Byly v provozu od roku 1695, Hospital upadal již za života hraběte, později ho postihly požáry i povodně. Nyní se vrací opět na výsluní. V Kuksu jsou pozoruhodné sochy kolem hospitalu, i nedaleký Braunův lesní Betlém.

V červnu otevře edukační centrum a zámek Veltrusy, krajina na umělém ostrově byla roku 2002 poničena povodní. Chotkové vlastnili panství od roku 1698 do roku 1945, za protektorátu poskytli zámek německé branné moci. V rozsáhlém parku je řada odpočinkových pavilonů i plastik, Hraběcí rod se v průběhu staletí velkou měrou zasloužil o povznesení království.

Je z čeho vybírat

Posledním velkým projektem je Národní centrum divadla a tance na zámku Valtice. Při slavnostním otevření Jízdárny 25. června zazní závěrečný koncert festivalu Concentus moraviae Hudba na dvoře Ludvíka XIV. a Ludvíka XV.

Mezi další události patří navrácení restaurované Santiniho mariánské koruny z hlavního oltáře kostela Nanebevzetí Panny Marie kláštera v Kladrubech. Na Horšovském Týně můžete navštívit a obdivovat jižní klášterní zahradu. Raritou je původní kuchyňský kachlový sporák, který v roce 1945 přestěhovali do tehdejší zotavovny na hrad Velhartice a až letos se vrátil zpět.

Grabštejn nabízí nový prohlídkový okruh se sochou svaté Barbory. Manětín se pochlubí objevenými a odhalenými malbami na zdech schodišťové haly, které spolu s restaurovanými malbami na stropě navracejí tomuto prostoru po stovce let bývalou krásu.

Klášter v Plasích patřil spolu s Kynžvartrem Metternichům, role habsburského kancléře v Evropě je připomenuta akcí Metternich, Napoleon a život v empíru.

Další informace

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.