Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Magistrát města Zlína

Zlín hledá cesty, jak pomoci organizátorům kulturního dění

Statutární město Zlín hledá způsob, jak podpořit organizátory kulturního dění a umělce v nelehké situaci způsobené výskytem nemoci covid-19.

Ilustrační foto Foto: Magistrát města Zlína
Zlín hledá cesty, jak pomoci organizátorům kulturního dění

U projektů na první pololetí roku 2020, kterým byla odsouhlasena dotace, aktuálně přijímá vyúčtování akcí, které proběhly v plném rozsahu. Projekty, které neproběhly v původně předepsaném rozsahu, nicméně s prokazatelnými náklady, budou na základě žádosti příjemce individuálně posouzeny a následně dojde k vyplacení dotace do výše uznatelných nákladů.

K obdobnému řešení přistoupilo i Ministerstvo kultury ČR. „Již běží proplácení dotací MK na rok 2020 ve výši 750 miliónů Kč s tím, že subjekty, které získaly od MK dotaci, ale jejich akce neproběhnou v plném rozsahu, nebudou muset tuto dotaci vracet v té části, kde její držitel prokáže náklady na přípravu akce. Na tyto náklady pak bude MK pohlížet jako na realizované,“ uvádí ministerstvo ve své tiskové zprávě.

Pokud organizátoři kvůli vyhlášení nouzového stavu nemohli plánované akce uskutečnit a musejí je přesunout, nemusejí se bát, že o peníze přijdou.

„K projektům, u kterých je již nyní znám náhradní termín konání akce, budou na základě oznámení změny termínu konání příjemcem, uzavřeny dodatky ke stávajícím veřejnoprávním smlouvám. Rozhodnutí o udělené dotaci zůstane platné i ve druhém pololetí roku 2020,“ upozornila Eva Ryndová, vedoucí Odboru kultury a památkové péče zlínského magistrátu.

Aktuálně probíhá příjem žádostí o přidělení dotace na projekty konané ve druhé polovině roku 2020. Žádosti je třeba odevzdat do 6. května. Město také zvažuje vyhlásit v druhé polovině roku 2020 mimořádnou výzvu na podporu celoroční činnosti subjektů kulturní scény.

Město Zlín současně hodlá přistoupit i k opatřením nepřímé ekonomické podpory. Například zřídí prostor pro stream prezentaci umělců v rámci webu Živého Zlína. Společná platforma by měla nabídnout online streamy živých hudebních a vizuálních vystoupení, rozhovorů i komentovaných prohlídek a dalších zajímavostí zdejšího kulturního světa. Během realizace se předpokládá využití volných prostorových kapacit objektů v majetku města a zapojení zlínských filmových tvůrců.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků