Hlavní obsah
Zámek Doudleby nad Orlicí patří k historickým skvostům východních Čech. Foto: Zámek Doudleby nad Orlicí (archiv)

Zámek Doudleby nad Orlicí zve na speciální farmářské a vánoční trhy

Zámek Doudleby nad Orlicí patřící k historickým skvostům východních Čech se pro veřejnost neuzavírá ani v období adventu. Naopak, již tuto sobotu, 14. prosince očekávají zámečtí „páni“ stovky návštěvníků, pro které je připraven celodenní pestrý vánočně laděný program.

Zámek Doudleby nad Orlicí patří k historickým skvostům východních Čech. Foto: Zámek Doudleby nad Orlicí (archiv)
Zámek Doudleby nad Orlicí zve na speciální farmářské a vánoční trhy

V 10 hodin se otevřou brány a v areálu zámku Doudleby nad Orlicí začnou speciální farmářské a vánoční trhy. Tyto akce, na nichž je možné zakoupit potraviny vyrobené farmáři z regionu i mnohem vzdálenějších míst, si k velké radosti pořadatelů získaly během roku značnou popularitu.

Petr Dujka správce zámku a syn jeho majitelky o nových zkušenostech řekl: „Letos jsme zahájili pořádání pravidelných farmářských trhů, čímž jsme takříkajíc vyplnili pole neorané v této části kraje. Trhy se stabilně těší velké oblibě, navštěvují je tisíce návštěvníků a my s nimi budeme počítat i v příštím roce. Všechny dosavadní byly v neděli, ale poslední letošní trhy budou v sobotu a to 14. prosince. Uskuteční se tedy v době adventu a budou mít dvě roviny – farmářskou a vánoční.“  

Na nádvoří zámku a v jeho bezprostředním okolí bude tedy probíhat celodenní vánoční jarmark, kde se návštěvníci seznámí s umem lidových řemeslníků a určitě zde vyberou vánoční dárek i pro své blízké. A farmáři? Ti budou nabízet již tradiční výrobky, z nichž vynikající pověst mají například pravé „domácí“ sýry, klobásky nebo medovina. Pokud bude někomu zima a nezahřeje ho svařené víno nebo horká medovina, může se zahřát ve vytopené kavárně.  

Na celodenním programu se bude podílet opravdu vše, co má na zámku hlavu, nohy a ruce, a tak dejme znovu slovo Petru Dujkovi: „Připravujeme doprovodný program, ke kterému využijeme i sýpku. Vystoupí tam čtyřicetičlenný sbor Campanula z Jihlavy. Na stejném místě uspořádáme výstavu vánočních stromečků s tím, že mnoho lidových tvůrců z regionu si pro ně připravený stromeček, pokud se včas přihlásí, může ozdobit. Samozřejmě nebudou chybět betlémy.“  

Pozadu nezůstane ani velice oblíbený a zejména dětmi vyhledávaný Babiččin dvoreček, což je selský dvoreček, kde vznikla jakási zoologická zahrada domácího zvířectva. „Plánujeme opět vytvořit „položivý“ betlém. Na návštěvníky tam bude čekat oslíček, kravičky, ovečky, koníčci a samozřejmě jesličky a svatý Josef s Pannou Marií i Ježíškem,“ řekl správce zámku a připomněl, že chybět nebudou ani koledy, které přijdou ve 14 hodin zazpívat děti z doudlebské základní školy.  

Vzhledem k tomu, že se sobota 14. prosince stane posledním dnem, kdy se v tomto roce zámek Doudleby nad Orlicí otevře návštěvníkům, chtějí Doudlebští připravit pro všechny příchozí speciální zážitek. Také doporučují pečlivě sledovat zámecké webové stránky nebo zámecký facebook.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků