Hlavní obsah
Cesta přes Záblatský kopec v Bohumíně. Vpravo do konce srpna vyroste nový chodník. Foto: Pavel Čempěl

Záblatský kopec v Bohumíně dostane nový chodník i kanalizaci

Záblatský kopec a rušnou Bezručovu ulici v Bohumíně čekají letos stavební manévry. V tamních serpentinách se totiž bude opravovat kanalizace a nad ní pak vyroste i nový, téměř 800 metrů dlouhý chodník. S výstavbou za 12 miliónů korun se začne v půlce dubna a potrvá až do konce prázdnin.

Cesta přes Záblatský kopec v Bohumíně. Vpravo do konce srpna vyroste nový chodník. Foto: Pavel Čempěl
Záblatský kopec v Bohumíně dostane nový chodník i kanalizaci

Chodník vznikne ve směru od Bohumína do Záblatí na levé straně. Na jeho vybudování se radnici podařilo získat prostřednictvím MAS Bohumínsko dotaci z EU ve výši 5 miliónů korun. Povede od místní restaurace Partyzán až k základní škole, kde naváže na stávající chodník. Protože je naprojektován přesně v trase současné technicky nevyhovující kanalizace, město se ještě před tím pustí do její opravy.

Kvůli chodníku už ale tento týden padne i několik vzrostlých stromů, které stojí přímo v jeho trase. Bez jejich kácení by však nebylo možné stavbu zrealizovat.

„V půlce kopce se bude od úterý 13. do středy 14. března kácet vzrostlá lípa a jasan, u školy půjde o patnáct bříz. Kácení bude probíhat tento týden postupně a částečně v těchto místech omezí na krátký čas dopravu. Řidiči by se tak této lokalitě měli vyhnout, anebo počítat se zdržením,“ uvedl Jan Hock z odboru rozvoje a investic bohumínské radnice s tím, že za pokácené stromy město vysadí téměř třicet stromů v rozšířené části Rafinérského lesíku.

„Bezručova ulice patří ve městě mezi ty nejrušnější. V záblatském kopci až dosud nebyl žádný chodník a místní po něm už dlouho volali. Chodci, a to hlavně děti musí při cestě do školy a ze školy domů používat k chůzi krajnici, což je vzhledem k serpentinám a úzké komunikaci poměrně nebezpečné. Proto jsme rádi, že se nám podařilo získat od Správy silnic Moravskoslezského kraje, která vlastní pozemky pod budoucím chodníkem, souhlas s výstavbou. Po jeho vybudování nám je pak kraj bezúplatně převede,“ sdělil místostarosta Bohumína Lumír Macura.

Součástí projektu je i úprava autobusových zastávek. U restaurace Partyzán vyroste na pravé straně zcela nová, a to včetně nástupního ostrůvku a totéž čeká i zastávku v půli kopce nazvanou U Kříže. Úzká silnice tady sice nedovoluje vybudování klasických autobusových zálivů, ale cestující se mohou těšit na nová nástupiště. Autobusy budou dál zastavovat přímo na silnici.

Výstavbu město připravovalo přibližně jeden rok a došlo i na kompromisy. Kvůli chodníku už totiž nebudou moci zdejší obyvatelé parkovat u krajnice před ploty svých rodinných domků, ale budou muset vjíždět do dvorů.

„Všechny obyvatele jsme obeslali, informovali je o situaci a ve složitějších případech jsme s nimi přímo v terénu projednávali řešení vjezdů do dvorů. Se žádnou negativní reakcí jsme se nesetkali,“ doplnil Lumír Macura. Jedinou výjimkou bude parkování u zdejší lékařské ordinace. Tam se povedlo trasu chodníku upravit tak, že zde budou moci pacienti parkovat tak jako dosud.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků