Hlavní obsah
Ve druhé kategorii loni zvítězil Vladimir Benderski. Foto: Daniel Kadlec

Valašské Meziříčí uvítá nejlepší amatérské recitátory z Česka i Slovenska

Nejlepší čeští a slovenští recitátoři se sjedou do Valašského Meziříčí, aby zápolili o štít města v přednesu poezie. Stane se tak na 46. Mezinárodním festivalu poezie, který se uskuteční ve dnech 11. až 13. listopadu. Večery zaplní doprovodné programy.

Ve druhé kategorii loni zvítězil Vladimir Benderski. Foto: Daniel Kadlec
Valašské Meziříčí uvítá nejlepší amatérské recitátory z Česka i Slovenska

Soutěže se každoročně účastní nejlepší čeští a slovenští recitátoři, jejichž výkony posuzuje smíšená česko-slovenská porota. „České recitátory zastupují ti nejlepší z festivalu Wolkerův Prostějov, slovenskou obdobou této soutěže je Hviezdoslavův Kubín. Umístění z Dolního Kubína pak soutěží s českými recitátory právě ve Valašském Meziříčí," prozradila dramaturgyně S-klubu Hana Marková.

Soutěž je rozdělena do dvou kategorií podle věku soutěžících, vítězové obdrží štít města. Kromě něj je rozděleno ještě několik dalších cen.

O čtvrteční doprovodný program se postará Boršč autorské dvojice Eva Čechová a Hana Malaníková. „Boršč je název našeho autorského představení na pokračování, které hrajeme už od roku 2004 a které je pokaždé na trochu jiné téma. Podle toho, čím zrovna žijeme, co nás zajímá. Atmosféra Boršče je inspirovaná světem A. P. Čechova - vystupují tu dvě sestry, které nás provokují i okouzlují svou neschopností přestat snít a začít žít," přiblížila Hana Malaníková.

V pátek 12. listzopadu se v M-klubu představí legendy českého ženského punku Zuby Nehty. Členky kapely začínaly v osmdesátých letech v punkovém Plynu, později v novovlnném Dybbuku.

„Jako Zuby Nehty začaly hrát na počátku devadesátých let a svoji post-punkovou éru obohatily o svůj osobitý styl. Po dlouhé pauze se v roce 2006 objevují stále častěji opět na scéně a údajně připravují také nové věci," řekl David Schwager, produkční M-klubu o kapele, která se neomezuje pouze na Českou republiku, ale má své fanoušky například také v USA, kde odehrála společnou šňůru s legendami Už Jsme Doma.

Před samotným závěrečným večerem, který představí vítěze jednotlivých kategorií, v kapli na zadním nádvoří zámku Žerotínů zahraje trio Oldřich Janota, Růžena Děcká a Dalibor Pimek. Půjde o setkání na hranici minimalistické a meditativní hudby.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků