Hlavní obsah
Hubertova jízda v Horním Bukovsku. Foto: Petr Pokorný

V Bukovsku honili lišku a Na Kuberně slavili Huberta

Jezdci na třech desítkách koní doprovázeni pěti dvouspřežími se spolu s více než stovkou přihlížejících v sobotu 26. října v Horním Bukovsku na Českobudějovicku rozloučili s letošní jezdeckou sezónou.

Hubertova jízda v Horním Bukovsku. Foto: Petr Pokorný
V Bukovsku honili lišku a Na Kuberně slavili Huberta

Šestý ročník zdejší trochu netradiční Hubertovy jízdy byl podobně jako v předchozích letech součástí programu Oranžového roku v okolí Jaderné elektrárny Temelín.

„Hubertova jízda v našem pojetí není plně v souladu s klasickými pravidly, a to i vzhledem k tomu, že mezi jezdci jsou i děti. Není to tedy klasický závod, ale spíše pohodové jezdecké odpoledne spojené s pohybem v přírodě, zábavou a pohoštěním pro všechny zúčastněné,“ uvedl člen osadního výboru Horního Bukovska a hlavní organizátor Hubertovy jízdy Jaromír Klika.

Hubertova jízda každoročně završuje závodní jezdeckou sezónu a zároveň vzdává hold svatému Hubertovi, patronu jezdců, lovců a myslivců. Jejím základem je hon na lišku. Šelmu přitom představuje jeden z jezdců s liščím ohonem připnutým na rameni. Úkolem honců na koních je mu ho sebrat.

Účastníci akce se na návsi v Horním Bukovsku začali scházet okolo jedenácté hodiny. „Počasí je skvělé, účast máme přislíbenu velmi dobrou, tak snad všichni přijedou. Na programu jsou kromě projížďky okolím obce a Hubertovy jízdy také ukázky dovednosti a poslušnosti koní, ukázky skoků, rodeo a kaskadérské vystoupení,“ komentoval v té době ještě velmi opatrně plány organizátorů Klika.

Pokud se obával malého zájmu, tak zcela zbytečně. Před polednem už byla náves plná lidí a koní.

Vše tak mohlo začít. Na trasu projížďky okolím se po povinném seznámení s pravidly honu, programem na trase a přípitku na Hubertovu počest vydali účastníci jízdy v pravé poledne za doprovodu zvonů kostela sv. Štěpána. Nutno poznamenat, že občerstvení měli jezdci i diváci k dispozici na startu, na trase i v cíli. Rušno pak bylo večer Na Kuberně, kde se konal Hubertův soud s hříšníky, kteří porušili pravidla honu. Akci završil taneční večer na oslavu svátku sv. Huberta. Ten je v kalendáři 3. listopadu.

„Hubertova jízda má řadu skalních příznivců. Je oblíbená, má skvělý ohlas a proto patří již trvale na seznam několika desítek sportovních, kulturních a společenských akcí, jejichž pořadatelem či spolupořadatelem je v rámci svých místních částí městys Dolní Bukovsko. Samozřejmě je také stálici programu letošního už čtrnáctého Oranžového roku Skupiny ČEZ, protože stejně tak dlouho trvá naše spolupráce na tomto projektu,“ konstatovala starostka Dolního Bukovska Ivana Makovičková.

Městys Dolní Bukovsko je vzdálený zhruba 25 kilometrů severně od Českých Budějovic a žije zde přibližně 1500 obyvatel. Součástí městyse je vedle Dolního Bukovska ještě sedm místních částí s necelými 400 obyvateli: Sedlíkovice, Pelejovice, Radonice, Hvozdno, Popovice, Bzí a Horní Bukovsko.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků