Hlavní obsah
Vizualizace budoucí podoby tzv. „hokejky“ v ulici Čs. armády po generální opravě. Foto: Jan Hock

V Bohumíně začaly hromadné opravy paneláků za 100 miliónů korun

V Bohumíně už odstartovaly další hromadné opravy u městských domů. Po výměnách oken a zateplování věžáků přišly tentokrát na řadu nižší paneláky. Jejich rekonstrukce si vyžádá přes 100 miliónů korun.

Vizualizace budoucí podoby tzv. „hokejky“ v ulici Čs. armády po generální opravě. Foto: Jan Hock
V Bohumíně začaly hromadné opravy paneláků za 100 miliónů korun

V průběhu dvou let město opraví 16 domů s 54 vchody a 851 byty, ty nejstarší pocházejí ze šedesátých let. Bohumín si na rekonstrukce vzal 50milionový úvěr s nízkým úrokem. Nájemné se přitom lidem nezvýší.

„Opravy se zaměří hlavně na vnější části budov. Zateplíme jejich fasády, někde i střechy. Komplexní obnovou projdou i balkóny nebo lodžie. Nové budou i vchody do domů. Regenerace přinese lidem nejen tepelné úspory, ale také příjemnější vzhled budov," uvedla vedoucí odboru rozvoje a investic bohumínské radnice Jitka Ptošková.

Nejnáročnější rekonstrukcí právě prochází „hokejka“ v ulici Čs. armády, dům s devíti vchody a více než stovkou bytů. „Opravy tady potrvají až do listopadu, spoustu času nám zabere kontrola a oprava poničených balkónů. Nejviditelnější změnou bude barva fasády, ta dostane červenošedý odstín. Stejně jako u ostatních panelových domů, které letos projdou rekonstrukcí, dostane každý byt sušák na prádlo. Ten bude buď součástí balkónu, nebo bude umístěn pod oknem,“ sdělila Hana Kaspřáková z odboru rozvoje a investic.

Před zahájením stavebních prací proběhly v jednotlivých domech schůzky s nájemníky, na kterých je zástupci radnice seznámili s podrobnostmi rekonstrukce. Upozorněni byli i na to, že v nejbližších měsících musí počítat s horším komfortem bydlení. „Domy budou v určité fázi obehnány lešením, okna na omezenou dobu překryje folie. Nájemníci se také musí připravit na zvýšenou prašnost a hluk, zejména při vrtání kotev pro uchycení polystyrénu,“ upozornila Jitka Ptošková.

Letos se změny vzhledu dočká šest domů se třiadvaceti vchody a s téměř čtyřstovkou bytů. Postupně bychom domy rekonstruovali roky. Rozhodli jsme se opět pro hromadné opravy. Rozpočtované náklady pro letošní rok byly zhruba 50 milionů korun. Po výběrových řízeních nám ale cena klesla na částku 41,6 milionu korun. Vhodné dotace na opravy nejsou bohužel k dispozici, a tak jsme si na ně vzali výhodný 50milionový úvěr s 0,42procentním úrokem. Ten budeme splácet deset let. Hrazení bez problémů zvládneme z vybraného nájemného," řekl starosta Bohumína Petr Vícha.

I přesto se nájem v městských bytech až do roku 2018 zvyšovat nebude. „Chceme tak Bohumíňáky odměnit za to, že si plní své povinnosti a že za nájem pravidelně platí. I přes naše hromadné opravy na nájmu nic nepoznají. Jen se jim zlepší kvalita bydlení,“ doplnil místostarosta Bohumína Igor Bruzl.

Město vlastní 4,3 tisíce bytů, a je tak v Bohumíně největším vlastníkem bytového fondu. Ročně na nájemném vybere 140 miliónů korun a vše investuje zpět do oprav, investic a správy domů a bytů. V posledních čtyřech letech vyměnilo za 60 miliónů korun v 1700 bytech stará okna za nová plastová, na centrální zásobování teplem z dětmarovického teplovodu napojilo za 140 miliónů korun téměř 700 bytů a dokončilo hromadnou rekonstrukci 10 věžáků za 100 miliónů korun.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků