Hlavní obsah
Na fotografii zleva: Kryštof Hilský, syn profesora Martina Hilského, Marie Kousalíková, starostka Prahy 6, profesor Otto Pick a profesor Jan Betka. Foto: M. Malý

Tři výjimeční profesoři novými čestnými občany Prahy 6

Špičkový chirurg Jan Betka, fenomenální český překladatel Williama Shakespeara Martin Hilský a výjimečný Otto Pick. Tito tři významní muži jsou od středy 4. září Čestnými občany Městské části Praha 6.

Na fotografii zleva: Kryštof Hilský, syn profesora Martina Hilského, Marie Kousalíková, starostka Prahy 6, profesor Otto Pick a profesor Jan Betka. Foto: M. Malý
Tři výjimeční profesoři novými čestnými občany Prahy 6

Jan Betka, přednosta motolské ORL kliniky patřící mezi špičkové chirurgy při operacích hlavy a krku. Martin Hilský, fenomenální český překladatel, díky kterému mají Češi kompletně přeložené dílo Williama Shakespeara. Otto Pick, diplomat, expert na mezinárodní vztahy a předseda akademické rady diplomatické akademie MZV.

Právě tito tři významní muži byli ve středu jmenováni čestnými občany Prahy 6. Ocenění předala starostka Prahy 6 Marie Kousalíková na slavnostním ceremoniálu při příležitosti oslav Dnů Prahy 6 v Tereziánském sále Břevnovského kláštera.

Praha 6 byla vůbec první pražskou radnicí, která čestná občanství začala už v roce 2002 udílet. Čestné občanství Městské části Praha 6 má už 37 mimořádných osobností.

„Jsem nesmírně ráda, že mohu tyto tři významné osobnosti přivítat v kruhu čestných občanů Prahy 6. Vnímám slova „čestný občan“ jako výraz cti pro naši městskou část, která je jejich domovem a doufám, že i dobrým zázemím pro jejich práci a rodinu,“ řekla starostka Marie Kousalíková.

Osobně si ocenění z rukou starostky převzali profesoři J. Betka a O. Pick. „Pane profesore Betko, nic na světě nemá větší cenu, než lidské zdraví a ten, kdo o něj pečuje s nasazením, jako vy, si zaslouží respekt a obdiv. Zachránil jste tak díky svému umu a znalostem stovky lidí. Pane profesore Picku, jste upomínkou na to, že národ, stát, země, ve které žijeme, nejsou jen prázdné pojmy, ale je to především něco, co musíme chránit a čeho bychom si měli vážit,“ gratulovala oběma Kousalíková.

„Vedu jednu z největších specializovaných klinik na světě, za tu dobu jsme učinili už 120 tisíc operací. Prahu 6 mám v genech a společně s celou rodinou vím, že ji nikdy nechci opustit,“ řekl profesor Betka.

Profesor Pick při převzetí ocenění připomněl: „Pracoval a žil jsem po celý život po celém světě a teď nás osud přivedl na Prahu 6. Je to úhledná, čistá čtvrť. Doufám, že se co nevidět zlepší i dopravu, díky výstavbě tunelu Blanka.”

Profesor Hilský se nemohl předávání kvůli pracovnímu vytížení zúčastnit a ocenění za něj převzal jeho syn Kryštof. „Profesor Hilský se stal pomyslným mostem mezi dvěma krásnými jazyky. Má zásluhu na tom, že víme o dílech, která nám pomáhají utéct z reality a odpočívat ve světech, které stvořil jeden z největších literátů všech dob William Shakespeare,“ připomněla Kousalíková.

„V Praze 6 bydlím 70 let a čím dál tím víc prožívám její krásu. Mám radost, jak se v posledních letech mění,“ napsal v děkovném dopise profesor Hilský.

V minulosti získali ocenění mimo jiné první prezident České republiky Václav Havel, jediný český nositel Nobelovy ceny za literaturu básník Jaroslav Seifert, chemik a jeden z nejvýznamnějších českých přírodovědců 20. století Antonín Holý, vynálezce silonu a měkkých kontaktních čoček Otto Wichterle a další.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků