Hlavní obsah
Nové, moderní skleníky. Foto: Zdroj: Krajský úřad Moravskoslezského kraje

Školní statek Opava má nové skleníky

Před třemi lety začala rozsáhlá rekonstrukce Školního statku Opava, která je rozdělena do několika etap. Skončila další z nich. Studenti a pedagogové opavské zemědělské školy mají k dispozici nové moderní skleníky a učebny. Také šatny se sociálním zařízením.

Nové, moderní skleníky. Foto: Zdroj: Krajský úřad Moravskoslezského kraje
Školní statek Opava má nové skleníky

Celkové náklady této etapy se vyšplhaly na 15,6 milionu korun. Ze svého rozpočtu je pokryl Moravskoslezský kraj.

„Rekonstrukce statku začala už v červnu 2017. První etapa přišla na 12 milionů korun. Tehdy vznikly dvě nové učebny, chemická laboratoř, multimediální učebna a také zázemí pro administrativní úsek organizace. Další etapa, která si předloni vyžádala přes 21 milionů korun spočívala v demolicích původních skleníků a dalších objektů v areálu školní farmy, kde je plánovaný vznik stájí,” uvedl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro finance a majetek Jaroslav Kania.

„Teď jsme ukončili další fázi, díky které už stojí v místě původních skleníků dva nové, moderní. Kromě skleníků, které jsou přístavbami k provozní budově, byla v areálu zrekonstruovaná i druhá budova s učebnou, šatnami a zázemím. Práce na zatím poslední fázi revitalizace statku trvaly osm měsíců. Jejich zhotovitelem byla společnost MH - STAVBY. Práce byly dokončeny už v lednu. Kvůli omezení způsobené epidemií koronaviru byla stavba kolaudována až v květnu,” doplnil Jaroslav Kania.

Podle Stanislava Folwarczneho, náměstka hejtmana pro školství a sport, Masarykova střední škola zemědělská a Vyšší odborná škola v Opavě je vyhlášená a studium na ní je mezi žáky devátých ročníků velmi žádané. Jedním z důvodů je fakt, že praktická výuka probíhá právě na unikátním školním statku.

Nové skleníky jsou přístupné z chodby provozní budovy. Zasklené jsou polykarbonátovými deskami. Odvětrávání se ovládá ručně výkyvnými křídly v zastřešení. V nové učebně budou žáci pracovat s výpěstky, které budou pikýrovat a přesazovat. V nové dílně se skladem náhradních dílů se budou učit drobné opravy zahradní techniky.

„Plány zde máme i do budoucna. V areálu už je například připravený a kompletně zasíťovaný prostor pro velké stáje. Věřím, že se je také podaří vybudovat. Školní statek Opava byl svého času v oboru zemědělství nejmodernější vzdělávací institucí u nás a má potenciál se na tuto prestižní pozici opět vrátit,” dodal Stanislav Folwarczny.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků