Hlavní obsah
Protagonisté nové inscenace Večeře, jejíž premiéra proběhne 13. listopadu. Foto: archiv NDM Ostrava

Premiéra hry Večeře slibuje opulentní hostinu plnou nečekaných překvapení a zvratů

Národní divadlo moravskoslezské je prvním divadlem v České republice, kterému se podařilo získat práva na uvedení dramatizace cenami ověnčeného bestselleru Večeře nizozemského spisovatele Hermana Kocha. Česká premiéra, které se zúčastní i autor, proběhne 13. listopadu.

Protagonisté nové inscenace Večeře, jejíž premiéra proběhne 13. listopadu. Foto: archiv NDM Ostrava
Premiéra hry Večeře slibuje opulentní hostinu plnou nečekaných překvapení a zvratů

Dílo bylo přeloženo do mnoha jazyků, získalo množství nejrůznějších cen a dlouho na sebe nenechalo čekat ani filmové natáčení. Samozřejmě došlo i na dramatizaci románu. Pořídil ji nizozemský herec a dramatik Kees Prins a činohře NDM se podařilo získat práva k jejímu prvnímu uvedení u nás.

„Děj nás zavádí do luxusní restaurace, kam se přišly najíst dvě manželské dvojice. Najíst – a přitom probrat činy svých dospívajících dětí. Pikantní příchuť tomu dodává fakt, že jedním ze zúčastněných je politik, jemuž je předpovídána zářná kariéra,“ přibližuje děj dramaturg Marek Pivovar a dodává: „Jako se natřásá třešnička na vršku šlehačkového kopečku na dezertu, tak se nad stolem v chvějivém očekávání vznáší historie spojená se zločinem.“

Během jednotlivých chodů opulentní hostiny se rodiče snaží zaujmout postoj k nelidským zločinům svých dětí  – rozhodují se, zda se mají pokusit jejich jednání zatajit, nebo se k němu postavit čelem. Hra je právě taková jako rodinné historie: komická, dramatická i drsná. Navíc plná nečekaných překvapení a zvratů.

Režie se chopil umělecký šéf činohry NDM Peter Gábor, scéna je dílem Michala Syrového a kostýmy navrhla Alena Schäferová. V pětici hlavních rolí tohoto zapeklitého příběhu se představí David Viktora (Paul), Renáta Klemensová (Claire), Václav Klemens (Manažer), Vladimír Polák (Serge) a Pavlína Kafková (Babette).

Česká premiéra "opulentní" Večeře proběhne 13. listopadu v 18.30 hodin na scéně Divadla Antonína Dvořáka.

Setkání s činohrou Národního divadla moravskoslezského u příležitosti premiéry strhujícího dramatu Večeře se uskuteční 11. listopadu v 17 hodin v ostravském Domě knihy Knihcentrum.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků