Hlavní obsah
Třpytící se bižuterie s háčkovaným slunečníkem vrátila vzpomínky na léto u vody. Foto: Stanislava Dvořáková

Poslední vzpomínky na končící léto přináší výstava umění v Kulturním domě v Ústí nad Orlicí

Klubcentrum Ústí nad Orlicí doplnilo krásy letního období XXI. výstavou výtvarného umění, která zdobí prostory Kulturního domu od 8. srpna do neděle 8. září.

Třpytící se bižuterie s háčkovaným slunečníkem vrátila vzpomínky na léto u vody. Foto: Stanislava Dvořáková
Poslední vzpomínky na končící léto přináší výstava umění v Kulturním domě v Ústí nad Orlicí

Poslední teplý víkend a pomalu kupící se mraky na obzoru jsou neklamným důkazem, že letošní léto je na odchodu. O to příjemnější je pohled na řadu obrazů připomínajících toto období.

Tradiční letní výstava výtvarného umění v Ústí nad Orlicí již po 21 let otevírá pohled na veškerou krásu, kterou umění lidem přináší. Je proto vyhledávanou akcí pro umělce různého zaměření i pro návštěvníky, kteří si tak příjemné letní zážitky přenesou do vzpomínek i do domovů, neboť výstava je i částečně prodejní.

V letošním roce je nabídnuto k prohlédnutí 300 obrazů různých technik a řada rukodělných výrobků od 41 autorů nejen z Ústí nad Orlicí, ale z celého Pardubického kraje včetně dalších koutů republiky, kdy svá díla přijeli představit umělci z Prahy, Podbořan a Trutnova. K vidění je řada olejových maleb, pastel, akryl, kresby, enkaustika, linoryt, foto, plastiky a nově fix na polystyrenu.

Dekorační předměty jsou zastoupeny drobnou okrasnou tvorbou z drátků, bižuterií z pestrých korálků a šperků z okrasné krajky. Módním výkřikem je nezvyklý háčkovaný slunečník.

Námětem jsou vedle květin a různých zátiší, krajiny Orlických hor a dalších oblastí i města naší země. Zavítat lze k moři, ponořit se do vodního světa, k majáku i Náměstí platanů v Saint Tropez a do Provence. Další řada děl dává možnost vlastní představy abstrakcí a fantazie.

Něžnost květů Lilií lze přenést do ladnosti pohybů tanečnic Na plese. Od Rána v lese přejít do Rozkvetlé zahrady a Podzimní cestou vstoupit do Zimní idyly, Ledového království, Zimního svítání a obrazu znázorňujícího První sníh v Ústí nad Orlicí od Jiřího Nesejta.

Důkazem, že umění zasahuje do všech oblastí lidské činnosti jsou obrazy Martina Reindla z Trutnova znázorňující Chevrolet Corvette 1956, Škodu Popular a Bugatti Type 57 Atlantic. Nakonec i obrazy od rýsovacího prkna Doc. Ing. Josefa Ripky Ph.D.,kdy zabloudil fixem na polystyren, dokazují, že i strojní inženýr má k umění velice blízko. Tyto neprodejné malby fixem na polystyrenu zachycují vedle náladových témat záběry z Ústí nad Orlicí - pouť, Královéhradeckou ulici, Velké Hamry a končí Západem slunce.

Umělci z Prahy Pavel Dvořák a Ing. Eva Hubálková v četných malbách představili svoje široké spektrum pohledu na svět a Ing. arch. Alena Kormoutová kolorovanou kresbu ústecké radnice, náměstí, kostela a tkalcovských domků i významná místa Litomyšle, náměstí zámecký altán a arkády.

S posledním dojmem Jen přivonět a Pohlazení po duši s představou  Tajemné cesty a Krajiny snů nastupuje návětěvník na cestu domů. V případě, že přišel s úmyslem zkrášlit si domácí prostředí, má navíc možnost bohatého výběru nového obrazu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků