Hlavní obsah
Foto: Pavel Čempěl

Policie i úředníci vyrazili v Bohumíně opět na kontrolu ubytoven

Na další kontrolu soukromých ubytoven vyrazila ve středu v podvečer v Bohumíně skupinka policistů, hasičů, hygieniků i úředníků. Policisté prověřovali totožnost ubytovaných a pátrali po hledaných osobách. Hygiena se zaměřila na dodržování čistoty a hasiče zajímaly únikové východy i hasicí přístroje.

Foto: Pavel Čempěl
Policie i úředníci vyrazili v Bohumíně opět na kontrolu ubytoven

Stavební úřad zase v ubytovnách zjišťoval, zda počet ubytovaných odpovídá limitům a zda se v nich například nenacházejí místa, která slouží k ubytování i bez předchozí kolaudace.

„Prošli jsme tři vytypované soukromé ubytovny v centru Bohumína. V jednom případě budeme řešit, že v pokoji bydlelo více lidí, než mělo, a hasiči narazili na neoznačené hlavní hydranty vody a rozvaděče elektřiny. Další závěry od hasičů a hygieny budou známy až později. Provozovatelé jim ještě musí předložit požadované doklady. Pro hygienu se navíc od nového roku mění předpisy a ubytovny už nebude moci kontrolovat. Z jejich pozice budou totiž posuzovány jako bytový dům,“ uvedl vedoucí stavebního úřadu v Bohumíně Libor Radiňák.

Připomněl, že při minulých kontrolách narazili úředníci na nezkolaudované stavby. V kancelářských prostorách byly místnosti, ve kterých bydleli lidé, aniž by byly řádně zkolaudovány. Také přišli na to, že ubytovnu užívalo více osob, než povolovaly limity. Hygiena narazila na nedostatečné hygienické zázemí a hasiči zase na špatně označené únikové východy. Majitele ubytoven proto neminuly pokuty v řádech desetitisíců.  

Ubytovny jsou problém, který se začal ve městech rozmáhat před třemi lety, kdy exministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek přesunul výplatu sociálních dávek z měst na úřady práce. Od té doby jen v Bohumíně vzniklo deset soukromých ubytoven pro sociálně slabé. Jedna třeba přímo na pěší zóně a další tři o malý kousek dál v přilehlých ulicích.

„Bohumíňáci se v blízkosti ubytoven necítí bezpečně. Stěžují si na jednání a chování jejich obyvatel. To ale majitele ubytoven nezajímá, těm jde hlavně o peníze. Problémy, které přináší koncentrace sociálně slabých na jednom místě, pak musí řešit město. Do problematických míst jsme přidali kamery i veřejné osvětlení. Strážníci lokalitu nonstop monitorují a tráví tady téměř celé denní směny. Snažíme se, aby lidé z ubytoven oblékli reflexní vesty veřejně prospěšných pracovníků, uklízeli město a nepoflakovali se před domem. Bez změny zákonů ovšem nemáme šanci problém sami vyřešit,“ uvedl starosta Bohumína Petr Vícha.

Město by ubytovny, podobně jako herny, nejraději zrušilo. Na to ovšem nemá pravomoci, jsou totiž soukromé. A počet ubytoven regulovat nemůže.

„Musíme dodržovat zákony. Když soukromník splní všechny podmínky pro vznik ubytovny, zabránit mu v jeho záměru bohužel nemůžeme. Nemáme ani prostředky na to, abychom vykoupili v Bohumíně všechny soukromé objekty, u kterých hrozí vznik ubytoven. Problém by to navíc ani nevyřešilo. Ubytovací byznys se rozjel ve velkém také v soukromých bytových i rodinných domech, které jejich vlastníci pronajímají. Od Stavebního bytového družstva Bohumín víme, že dochází ke zneužívání systému vyplácení dávek na bydlení také v družstevních bytech. I družstevníci jsou bezradní,“ sdělil místostarosta Bohumína Igor Bruzl.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků