Hlavní obsah
Použít defibrilátor zvládne každý, kdo se před příjezdem záchranářů pokusí zachránit život. Foto: Magistrát města Plzně

Plzeň pořídila přístroje k záchraně života, jsou v bazénu, divadle i na úřadech

Deset nových moderních defibrilátorů zakoupilo město Plzeň v rámci konceptu Smart City Plzeň v sekci Bezpečnost. Pět z těchto přístrojů sloužících k záchraně lidského života má k dispozici Městská policie Plzeň, zbytek je rozmístěn v budovách s větší koncentrací lidí.

Použít defibrilátor zvládne každý, kdo se před příjezdem záchranářů pokusí zachránit život. Foto: Magistrát města Plzně
Plzeň pořídila přístroje k záchraně života, jsou v bazénu, divadle i na úřadech

Použít defibrilátor zvládne každý, kdo se před příjezdem záchranářů pokusí zachránit život. Dosud byly tyto přístroje na území Plzně dostupné ve velmi omezené míře. Náklady na pořízení nových defibrilátorů představují zhruba 450 tisíc korun včetně DPH. Projekt realizoval Odbor krizového řízení Magistrátu města Plzně.

„Spádový dispečink zdravotnické záchranné služby již vede přehled o umístění těchto přístrojů a při tísňovém volání personálu je schopen k němu zachránce z blízkého okolí nasměrovat. Do budoucna počítáme s rozšířením počtu defibrilátorů a rozmístěním v dalších exponovaných lokalitách. Ve světě jsou tyto přístroje k dispozici na většině míst, kde se shromažďuje větší počet lidí, a Plzeň chce s tímto trendem držet krok,” uvedl plzeňský primátor Martin Zrzavecký.

„Přístroj, jehož plný název zní automatický externí defibrilátor (AED), není ve skutečnosti pouhý defibrilátor. Vede zachránce celým průběhem první pomoci, monitoruje životní funkce postiženého a mimo jiné umí vyhodnotit, zda je nutné použít elektrický výboj či nikoli. Dokáže navádět i laika při masáži srdce postiženého tak, aby byla účinná,” řekl vedoucí odboru krizového řízení Jiří Karas.

„Zabudovaný senzor v elektrodách kontroluje správnou frekvenci srdeční masáže stokrát za minutu i správnou hloubku masáže. Hlasově vede zachránce k použití správné síly při masáži hrudníku v rozmezí 5 až 6 centimetrů, napoví mu: přitlač více, když je potřeba, a když provádí masáž správně, sdělí mu: dobrá masáž," uvedl Jiří Jakoubek z odboru krizového řízení.

Doplnil, že na displeji je také možnost zobrazení EKG křivky pro zdravotníky a přístroj lze použít i pro děti. „AED si umí automaticky přizpůsobit úroveň energie výbojů při umístění na dětských pacientech bez použití speciálních elektrod,” dodal Jiří Jakoubek.

Kromě vozidel městské policie jsou defibrilátory umístěny ve vrátnicích Velkého a Nového divadla, ve vrátnici plzeňské radnice na náměstí Republiky 1, v budově dopravních agend Magistrátu města Plzně v Koterovské ulici a přímo u vnitřního bazénu na Slovanech. Strážníci, vrátní, plavčíci i zaměstnanci divadla už absolvovali náležitá školení od Zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje, aby uměli přístroj v případě potřeby správně použít.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků