Hlavní obsah
Foto: Pavel Čempěl

Odvoz hnědých popelnic v Bohumíně startuje, týká se téměř 800 domácností

Téměř 800 lidí se v Bohumíně zapojilo do nového systému svozu bioodpadu a další zájemci každým dnem přibývají. Už ve čtvrtek 6. dubna vyjedou poprvé do ulic tzv. kuka vozy, které budou vysypávat hnědé popelnice a odpad odvážet do místní kompostárny.

Foto: Pavel Čempěl
Odvoz hnědých popelnic v Bohumíně startuje, týká se téměř 800 domácností

„V tuto chvíli jsme už uzavřeli smlouvu k odvozu bioodpadu se 753 zájemci. Většina z přihlášených se zároveň zapojila do kampaně Chovám se ekologicky, čímž získala výraznou slevu na poplatku za svoz. Kdo se k odvozu hnědých popelnic ještě nepřihlásil, stále ještě má šanci,“ upozornil ředitel BM servisu Marek Pieklo. 

Svozy budou kvůli vyššímu počtu klientů probíhat ve čtvrtky i v pátky. Zatímco čtvrtky jsou vyhrazeny pro Starý a Nový Bohumín, Šunychl, Vrbici a Pudlov, v pátky kukavozy zamíří do Skřečoně, Nové vsi a Záblatí. Svoz bude probíhat ve čtrnáctidenních intervalech. Všichni domkaři dostali na sklonku roku do poštovních schránek kalendář, v němž mají všechny termíny přehledně zaznačeny.

Příprava na novou svozovou sezónu byla náročná. BM servis musel dokoupit zhruba 600 hnědých nádob pro nové zájemce, což stálo téměř půl milionu korun.

„Kromě toho jsme provedli úpravu dvou svozových kuka vozů tak, aby nedocházelo k úniku hnilobné tekutiny, která se vytváří ve sběrných nádobách. Dříve totiž při vysypávání odpadu do vozu unikala. Úprava obou vozů vyšla přibližně na 165 tisíc korun,“ upřesnil Pieklo s tím, že roční náklady na svoz a uložení zeleného odpadu vycházejí pro tisícovku nádob na půl miliónu korun ročně.

Výrazný nárůst klientů služby svědčí o tom, že městu se kampaň na svoz bioodpadu vyplatila a je úspěšná.

„Projekt Chovám se ekologicky má lidi motivovat nejen k ekologickému zacházení s bioodpadem, ale také k ochraně životního prostředí. Koncipovali jsme jej tak, aby měl návaznost i na další oblasti – změnu vytápění, napojení na kanalizaci a další. Naší snahou je, aby se objem separovaného odpadu trvale zvyšoval a naopak se snižovalo množství směsného odpadu, který končí na skládce. Všichni se musíme připravit na konec skládkování,“ vysvětlil místostarosta Lumír Macura s tím, že Bohumín má výhodu v podobě vlastní kompostárny.

Podrobnosti o svozu bioodpadu lze najít na www.bohumin.cz v sekci Ekologie a Odpady nebo na webu BM servisu. Kontaktovat lze osobně či telefonicky také Šárku Plutovou (tel. 596 092 154) z odboru životního prostředí a služeb bohumínské radnice, nebo Andreu Čížovou (tel. 596 092 466) z oddělení odpadů BM servisu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků