Hlavní obsah
Výstava V Plzni na Karlově bude veřejnosti zpřístupněna od 2. října do 30. listopadu v Národopisném muzeu Plzeňska. Foto: Katedra antropologie FF ZČU

Odborníci ze Západočeské univerzity představí veřejnosti bývalou dělnickou čtvrť Karlov

Ojedinělá výstava mapující více než sedmdesát let historie dělnické kolonie Karlov bude zahájena v následujícím týdnu v Národopisném muzeu Plzeňska a veřejnosti bude přístupná až do konce listopadu.

Výstava V Plzni na Karlově bude veřejnosti zpřístupněna od 2. října do 30. listopadu v Národopisném muzeu Plzeňska. Foto: Katedra antropologie FF ZČU
Odborníci ze Západočeské univerzity představí veřejnosti bývalou dělnickou čtvrť Karlov

Dne 1. října bude zahájena ojedinělá výstava mapující více než 70 let historie čtvrti, která se nacházela mezi Jižním předměstím a letištěm na Borech. Nese název V Plzni na Karlově a veřejnosti bude zpřístupněna od 2. října do 30. listopadu v Národopisném muzeu Plzeňska.

Dělnickou kolonii Karlov, kterou tvořilo 10 bloků ulic a žilo v ní více než tři tisíce obyvatel, vystavěly počátkem 20. století Škodovy závody. Život v těsné blízkosti továrny nebyl ovlivněn jen intervaly pracovních směn, ale také naplněn bohatým kulturním a sportovním životem. Čtvrť byla v mnoha ohledech soběstačná, její význam od konce druhé světové války, v důsledku politických a urbanistických změn, však postupně slábl. Čtvrť definitivně zanikla v 80. letech minulého století.

Výstava je výsledkem spolupráce původních obyvatel čtvrti a pracovníků Katedry antropologie Filozofické fakulty Západočeské univerzity v Plzni, kteří se etnografickým výzkumem Karlova zabývají po dobu dvou let.

"Naším hlavním záměrem bylo představit dílčí výsledky různých druhů badatelských aktivit – od studia archivních pramenů až po rozhovory s pamětníky. Nemalá část výstavy prezentuje dílčí témata života na Karlově tak, jak je vyprávěli samotní aktéři," uvedla členka badatelského týmu Petra Burzová.

Dobové fotografie jsou doplněny leteckými snímky, plány a mapami. Doprovodný text přináší informativní průřez vybranými tématy. Nechybí ilustrační i autentické předměty vázané na různá období života v daném prostředí.

"Výstava je určena jednak pro samotné pamětníky, kteří na Karlově bydleli a s nimiž na výzkumu spolupracujeme, ale samozřejmě i pro širokou veřejnost, včetně studentů místních středních a vysokých škol," uvedl antropolog Laco Toušek z Katedry antropologie FF ZČU.

"Důležité podle mého názoru je, že na výstavě prezentujeme ego materiály samotných obyvatel čtvrti a je výsledkem různých způsobů získávaní dat – archivního výzkumu, participativního výzkumu, biografických rozhovorů apod. Díky tomu prezentujeme Karlov z různých perspektiv – mikrostrukturální i makrostrukturální. Tj. na jedné straně představujeme Karlov z aktérské perspektivy v jeho každodennosti, na druhé straně jej dáváme do vnějšího kontextu s historickými a politickými událostmi, které jej formovaly," doplnil Laco Toušek.

Výstava je pořádána ve spolupráci se Západočeským muzeem v Plzni a dále by na ni měla navázat monografie.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků