Hlavní obsah
Titul Komedie roku po roce opět putuje do Liberce Foto: Divadlo F. X. Šaldy

Ocenění Komedie roku získala po roce opět inscenace libereckého Divadla F. X. Šaldy

Přesně po roce si hlavní cenu Komedie roku GRAND Festivalu smíchu v Pardubicích opět odvezlo divadlo F. X. Šaldy z Liberce. V letošním ročníku liberecké nastudování Goldoniho komedie Poprask na laguně získalo ještě další tři ocenění. Za nejlepší ženský a mužský herecký výkon a cenu odborné poroty.

Titul Komedie roku po roce opět putuje do Liberce Foto: Divadlo F. X. Šaldy
Ocenění Komedie roku získala po roce opět inscenace libereckého Divadla F. X. Šaldy

GRAND Festival smíchu, který se uskutečnil minulý týden již po sedmnácté v Pardubicích, se výhradně zorientuje na výběr komediálních titulů. Dramaturgie festivalu celoročně navštěvuje česká divadla a vybrané komedie nominuje do soutěžní části přehlídky. O jednotlivých cenách pak rozhoduje odborná i studentská porota, ale také hlasy diváků.

Příjemným překvapením bylo, že do soutěžní části byla po roce vybrána opět inscenace liberecké činohry Divadla F. X. Šaldy. Tentokrát Poprask na laguně, který podle režijní koncepce nedávno zesnulého Ivana Rajmonta nazkoušel Martin Černý.

Nejenže inscenace získala titul Komedie roku, ale navíc zvítězila i u odborné poroty a ovládla ceny v hereckých kategoriích. Za nejlepší mužský herecký výkon festivalu si odnesl ocenění Martin Polách, za nejlepší ženský herecký výkon pak Karolína Baranová.

O libereckém souboru tedy určitě platí, že „...to zřejmě bude dobrý oddíl... “. Nadšení a souhra souboru čiší z každého představení. A možná ani není náhoda, že tato slova zazněla ve filmové komedii Jen ho nechte, ať se bojí, z úst skvělého herce Františka Peterky, který na liberecké scéně prožil celý svůj divadelní život.

V roce 2016 získala hlavní ocenění Komedie roku liberecká Škola žen. Její vítězství pomohlo sjednat zájezdy této inscenace do divadel po celé republice.

„Věříme, že podobný zvýšený zájem můžeme očekávat i v případě Poprasku na laguně", řekl dramaturg DFXŠ Tomáš Syrovátka. „Z cen máme radost, která je o to větší, že nejde o ojedinělý úspěch, ale že jsme bodovali ve dvou ročnících za sebou. Obzvláště mě potěšila cena pro Karolínu Baranovou, která už v minulosti figurovala např. v širší nominaci na Thálii, ale tentokrát jí cena neunikla. Je to mimořádná herečka, kterou po právu vyzdvihují snad všichni režiséři, kteří u nás pracují. Bezpochyby míří cena do správných rukou. A možná ještě víc jsem držel palce Martinu Poláchovi, který z Pardubic pochází. Pardubickým organizátorům patří dík za to, na jaké úrovni festival pořádají, že je mediálně velice viditelný a že tak přispívá nejen k prestiži oceněných umělců, ale především k prestiži divadelního umění jako takového."

Poprask na laguně byl napsán v roce 1762, Goldoni v něm využil své zkušenosti z doby, kdy pracoval jako pomocná síla u soudu. Hádky rybářských žen a rvačky jejich mužů se dostanou až před soudce, který se ovšem v záplavě temperamentních výpovědí nemá šanci vyznat a dopátrat se pravdy.

Goldoniho neopakovatelná přehlídka lidských charakterů a nezkrotných vášní se na česká jeviště dostala až v padesátých letech minulého století, v době oslněné vlnou tzv. italského neorealismu. Poprask na laguně patří k hrám, které jsou na jedné straně nadčasové, na straně druhé v nich můžete stále objevovat nové souvislosti.

Hra měla premiéru v lednu 2016, nejbližší libereckou reprízu mohou diváci navštívit 18. března v Šaldově divadle.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků