Hlavní obsah
Foto: Lucie Drahošová

Ocenění dárců krve v Šumperku oživilo vystoupení Olgy Lounové

Divadlo Šumperk se ve středu 21. listopadu stalo dějištěm předání 95 zlatých a 159 stříbrných medailí prof. MUDr. Jana Janského za dobrovolné dárcovství krve. Slavnostní odpoledne s koncertem Olgy Lounové pro dárce připravila Transfúzní služba Šumperk a Český červený kříž, oblastní spolek Olomouc.

Foto: Lucie Drahošová
Ocenění dárců krve v Šumperku oživilo vystoupení Olgy Lounové

Slavnostní oceňování dárců probíhá každoročně, přičemž stříbrná medaile prof. MUDr. Jan Janského je udělována za dvacet bezpříspěvkových odběrů, zlatá pak za čtyřicet.

„Dárcům jsme dnes děkovali za jejich záslužnou činnost a předávali jim oficiální ocenění. Je to to nejmenší, co pro ně můžeme za jejich obětavost udělat. V rámci programu si pak mohli všichni přítomní vychutnat vystoupení české zpěvačky i herečky Olgy Lounové a samozřejmě nechybělo ani občerstvení v podobě rautu,“ prozradila Mgr. Markéta Stržínková, marketingová manažerka Transfúzní služby s tím, že právě v dnešní době jsou dárci vzácnější než kdy jindy.

Počty pravidelných dárců totiž dlouhodobě klesají. Dárci stárnou a nejpozději v 65 letech jsou z databáze vyřazeni. Někteří ze zdravotních důvodů i dříve. Počet prvodárců přitom nenarůstá, spíše klesá. V celém Česku podle odhadů chybí až 100 tisíc dobrovolníků.

Dárcem krve se může stát každý zdravý člověk starší 18 let s hmotností nad 50 kilogramů, který má zdravotní pojištění v České republice. Ženy mohou darovat krev čtyřikrát ročně, muži pětkrát do roka. Interval mezi odběry by měl být minimálně osm týdnů. Naopak darovat krev nemohou chronicky nemocní pacienti, lidé, kteří prodělali onkologické onemocnění, nebo v minulosti prodělali žloutenku typu B a C, či jsou HIV pozitivní. Dárce krve by neměl být ani diabetik, neměl by být závislý na alkoholu, či na jiné návykové látce. 

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků